AKP’li Torun: Almanya’da enflasyon yüzde 150

7 Aralık 2021 Salı

Eski AKP milletvekili ve Star gazetesi yazarı Resul Tosun, Türkiye’nin yaşadığı ekonomik krizi Almanya ve Amerika ile kıyasladı. Almanya’da enflasyonun yüzde 150 olduğunu iddia eden Tosun, “Erdoğan gibi karizmatik bir lider olmasaydı Türkiye ayakta kalamazdı” dedi.

Eski AKP’li milletvekili Resul Tosun, Habertürk’e konuk oldu. Ekonomik krize ilişkin konuşan Tosun, “Dünyanın yaşadığı kriz ve hayat pahalılığı Türkiye’ye mahsus değil” dedi.

Tosun “Almanya son 25 yılın en yüksek enflasyonunu yaşıyor, enflasyon yüzde 2’den 5’e çıkmış yani yüzde 150’lik enflasyon var. Amerika’da bu daha fazla. Kaldı ki Amerika ve Almanya’nın karşılaştığı sadece pandemi sorunu var. Oysa bizim ekonomimizi kökten sarsacak badireler atlattık” ifadelerini kullandı.

“ERDOĞAN GİBİ KARİZMATİK BİR LİDER OLMASAYDI…”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve başkanlık sistemine yönelik eleştirileri reddeden Tosun, “Eğer böyle bir sistem, Başkan Erdoğan gibi karizmatik bir lider olmasaydı ülkenin ayakta kalması bile mümkün değildi” diye konuştu.

Tosun şunları söyledi:

“Dünya sadece şu anda pandemiyle muhatap ve pandemi sebebiyle Amerika’da son 31 yılın en yüksek enflasyonu yaşanıyor. Yani yüzde 200-300 enflasyon var. Almanya son 25 yılın en büyük enflasyonunu yaşıyor. Yüzde 2’den 5’e çıkmış. Şu anda dünyanın yaşadığı kriz, hayat pahalılığı vs Türkiye’ye mahsus bir şey değil. Kaldı ki Almanya’nın Amerika’nın karşılaştığı sadece pandemi sorunu var. Oysa bizim ekonomimizi kökten sarsacak badireler atlattık. Ülkenin şu anda içerisinde bulunduğu sıkıntı sanki AKP ve Başkan Erdoğan’ın yönetimi zayıfmış ve başkanlık sistemine geçtiğimiz için bu badireleri yaşıyormuşuz gibi muhalefet ve sözcüleri bir tablo çiziyorlar. Bunun tam tersini söylemek gerekiyor. Böyle bir sistem olmasaydı Erdoğan gibi karizmatik, birikimli bir lider olmasaydı Türkiye’nin ayakta kalması bile mümkün değildi. ”

AKP’li Çamlı, Erdoğan için “Ona kimse inanmıyor ki” dedi

Benzer Haberler