AKP’li Tevfik Göksu, Esenler’de işsiz bulamadı

29 Haziran 2021 Salı

AKP’li Tevfik Göksu, Esenler’de işsiz bulamadı

İBB Meclisi’nde, İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik yaptığı eleştirilerle gündeme gelen AKP’li Tevfik Göksu’nun yönetimindeki Esenler Belediyesi, “İşsizliğe çare oluyoruz” sloganıyla 2020 yılında 7 bin kişiye iş bulmayı hedefledi. Ancak sadece 2 bin 257 yurttaşa iş bulabildi. CHP’li Şahin, “Esenler’de işsiz mi bulamadınız?” diye sordu.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’ndeki tartışmalarla hafızalara kazınan İBB Meclisi’nin AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun işsizlere verdiği sözü de yerine getirmediği açığa çıktı.

AKP’li Tevfik Göksu yönetimindeki Esenler Belediyesi, Esenler Kariyer Merkezi (ESKAM) aracılığıyla ve “İşverenlerle işsizleri buluşturuyoruz, işsizliğe çare oluyoruz” sloganıyla 2020 yılında 7 bin kişiye istihdam sağlanacağını açıkladı. Ancak, sadece 2 bin 257 kişiye iş bulunabildi.

İmamoğlu’nu eleştiren Tevfik Göksu hiçbir sözünü tutmamış

Belediyenin 2020-2024 Stratejik Planı’nda, bağımlılıkla mücadelede danışmanlık hizmeti verilecek kişi sayısını 2020 yılı için 790 olarak belirlendi. Belediyenin 2020 Yılı Faaliyet Raporu’na göre ise sadece 46 kişiye bağımlılıkla mücadele için danışmanlık hizmeti verildi.

ESENLER’DE İŞSİZ Mİ YOK?

Esenler Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Kemal Şahin, BirGün’e yaptığı açıklamada, “7 bin kişiye istihdam sağlamayı hedeflediler ama sadece 2 bin 257 kişiye istihdam sağladılar. Buradan şu anlaşılıyor; Esenler’de işveren mi yok? Yoksa işsiz insan mı yok?” diye sordu.

252 ARAÇ KİRALIK ÇIKTI

Belediyenin araçlarına da dikkat çeken CHP’li Şahin, toplam 51 aracın 38’inin kullanılabilir durumda olduğunu belirtti. Şahin, “13 adet araç atıl durumdadır. 252 adet araç ise kiralanmıştır. Kullanımda olan araçların kim ya da kimler tarafından kullanıldığının belli olmadığı, araç takip sisteminin bulunmadığı ve araç yakıt takiplerinin düzgün yapılmadığı, 2019 yılı Sayıştay Denetim Raporu’nda da tespit edilmiştir” dedi.

PARA YERİNE DEFTER

“Esenler Belediyesi’nin geri dönüşüm tesisini ihalesiz olarak işlettirdiğini ve buradan binlerce lira kazanabilecekken para değil, defter aldığını” da söyleyen CHP’li Şahin şöyle devam etti:

“Sayıştay’ın 2019 Denetim Raporu’nda, geri dönüşüm tesisinin bir firmaya ihalesiz ve herhangi bir bedel alınmaksızın devredildiği tespit edildi. Yıllardır bize, geri dönüşümlerden elde edilen gelirin 500 bin deftere tekabül ettiğini övgüyle ve reklamlarını yaparak anlatıyorlar. Oysa; gelir getirici faaliyet olan geri dönüşüm tesisi ihalesiz olarak ve hiçbir bedel almadan yandaş bir şirkete verildi. Geri dönüşüm tesisinin bulunduğu bin 500’ü kapalı, toplamda 4 bin metrekarelik alandan 10 yıldır kira bedeli alınmıyor.”

Tevfik Göksu’nun aile şirketinin ayrıntıları çıktı

SAYIŞTAY DA İTİRAZ EDİYOR

Esenler ilçesinde 36 ilkokul ve ortaokul bulunduğunu belirten Şahin, “Öğrenci sayımız 60 bin. Her öğrenciye 96 yapraklı bir adet defter dağıtıldığı bilgisine ulaştık. Bir defterin toptan fiyatının 2 TL olduğu, 60 bin defterin maliyetinin de 120 bin TL olduğu görülüyor” diye konuştu.

Öte yandan diğer ilçelere bakıldığında bir geri dönüşüm tesisi kirasının aylık 70-80 bin TL olduğuna dikkat çeken CHP Meclis Üyesi Şahin, “Bu da yıllık yaklaşık kira bedelinin 900 bin TL’ye tekabül ettiği anlamına geliyor. Sayıştay’ın raporunda da bu tesisin ihaleyle kiraya verilmesi gerektiği vurgulanıyor” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler