Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

AKP İstanbul Milletvekili hayatını kaybetti

AKP İstanbul Milletvekili Markar Esayan hayatını kaybetti.

1,5 yıldır kanser tedavisi gören AKP MKYK Üyesi ve İstanbul Milletvekili Markar Esayan, Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Esayan’ın vefatını Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Kalın, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Sevgili Markar Esayan’ı kaybettik. Başımız sağolsun.  Bu ülkenin yetiştirdiği güzel insanlardan biriydi. Ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum.”

“AMANSIZ HASTALIĞIN TANISI MAYIS 2019’DA KONMUŞTU”

Esayın’ın ölümüne ilişkin tedavi gördüğü Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi’nden açıklama geldi. Hastane adına açıklama yapan Başhekim Okan Özçeker, Esayan’ın yaklaşık 1,5 yıldır kanser tedavisi gördüğünü belirtti. Başhekim Özçeker, şöyle konuştu:

“Mayıs 2019 yılında mide adenokarsinom dediğimiz amansız hastalık tanısı konmuştu. Yaklaşık 1,5 yıldan beri ileri tetkik ve tedavisi devam ediyordu. Maalesef bu gün sabah itibariyle solunumun kötüleşmesi üzerine yoğun bakım ünitesine alındı. Akşam 17.50 sıralarında yapılan bütün müdahalelere rağmen hakkın rahmetine kavuşmuştur. Türk milletinin, ailesinin, sevdiklerinin hepimizin başı sağ olsun Allah rahmet eylesin.”

ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

Esayan’ın ölümüne ilişkin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan da açıklama geldi. Erdoğan, AKP İstanbul Milletvekili ve MKYK üyesi Esayan için “Ülkemiz siyasetine ve demokrasimize yaptığı katkıları hiçbir zaman unutmayacağız.” dedi.

“DÜNYAM BAŞIMA YIKILIR GİBİ OLDU”

Mide kanseri tedavisini Akşam gazetesindeki köşesinde anlatan Esayan, ” Önce dünyam başıma yıkılır gibi oldu. Bunlar son derece insani tepkiler…” demişti. Esayan’ın şubat ayında kaleme aldığı yazı ise şöyle:

“Uzunca sayılabilecek bir aradan sonra tekrar birlikteyiz. Medyaya yansıdığı için bu ayrılığın sebebi olan hastalığım ve süreç hakkında sizlere birkaç kelam etme borcu hissediyorum. Lütfen hakkınızı helal ediniz.

Geçen yılın mayıs ayında midemde büyükçe bir kitle tespit edildi. Yani mide kanseri olmuştum. Teşhisin akşamı MKYK toplantısına gittim. Konuyu duyan Cumhurbaşkanımız “Markar kardeşim, bize müjdeli haberler vereceksin değil mi?” diye sorar geçmiş olsun derken, ben de uzun/zor bir yola girdiğimin tabii ki farkındaydım.

Böylelikle kemoterapi süreci başladı. Ekim başında da hastaneye yatarak ameliyat oldum. Midenin tamamı alındı; negatif sınırlara zor da olsa ulaşıldı. Oldukça sıkıntılı bir süreçti; Allah sabır verdi diyeyim gerisini siz anlayınız.

Teşekkür edecek çok kişi var tabii… Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bunca işinin arasında şahsıma gösterdiği yakın alaka için minnettarım. Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekilli Prof. Dr. Serkan Topaloğlu, onkolog doktorum Prof. Dr. Sezer Sağlam, ameliyatımı muazzam bir özveri/beceri ile gerçekleştiren Prof. Dr. Oktar Asoğlu, teşhis sürecinde ilgisini esirgemeyen Prof. Dr. Erdal Birol Bostancı’ya da çok teşekkür ediyorum.

Tabii ki bu bir süreç; kesin bir şey söylemek mümkün değil. Yaşamaya devam edecek ve tevekkülü elden bırakmayacağız. Olgunluğu abartarak okuyanların sinirlerini bozmak istemem; tabii ki önce dünyam başıma yıkılır gibi oldu. Bunlar son derece insani tepkiler… Ancak bu durumu hızlıca üzerimden sıyırıp atarak yapılması gerekenlere odaklandım. Hani Thomas More idam edilmeden hemen önce kızına “Üzülme kızım, insanın kellesinin uçmasıyla başına kötü bir şey gelmez” demiş ya, hastalığın ve ölüm riskinin beni tozlaştırmasına izin vermemeye çalıştım.

Tabii böyle durumlarda aile çok önemli. Ben de bu konuda şanslıyım. Bu vesileyle kız kardeşim, ablam, kız arkadaşım ve dostlarıma çok ama çok teşekkür ediyorum. Onlar hem benim için üzüldüler, hem bana baktılar, hem de birçok angarya ile uğraştılar. Sayısız mesaj, telefon aldım, alıyorum.

Herkese çok minnettarım.

Her şerde bir hayır vardır. Ben de onu bulmaya çalışacağım.

Tekrar merhaba…”

loading...