AKP’li Mehmet Metiner’den Mehmet Uçum’a: Atanmış memur, partimizde göreviniz var da biz mi bilmiyoruz?

Yayın tarihi: 5 Nisan 2024 Cuma 7:42 pm - Güncelleme: 6 Nisan 2024 Cumartesi 12:35 am

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum‘un Van’daki mazbata krizi ile ilgili gözdağına bir tepki de AKP’li Mehmet Metiner’den geldi. Metiner, ‘atanmış memur’ dediği Uçum’a partideki görevini sordu.

AKP’de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un Van’daki mazbata krizi sonrası kullandığı sözlerle başlayan gerginlik sürüyor.

Uçum, Van’daki mazbata kriziyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Muhalefetin tüm aktörlerinin ve daha çarpıcısı iktidar içinde yer aldığı kabul edilen ve neo liberal zehirle zihin dünyalarını batıcılığa teslim etmişlerin Van olayında aldıkları tutumların kaydedildiğini de herkes fark eder” ifadelerini kullanmıştı.

Uçum’un sözlerine AKP MKYK üyesi Orhan Miroğlu “Parti içindeki Kürt aktörlerin fikirlerini özgürce ifade etmelerini nasıl bekleyebiliriz? Onlar da film “aslında bölücü” mü sayılacaklar?” diye tepki göstermişti.

Uçum’un sözlerine bir tepki de eski AKP Milletvekili Mehmet Metiner’den geldi. Uçum’a “Partimizde bir göreviniz var da biz mi bilmiyoruz? Sonuçta atanmış bir memursunuz” diyen Metiner “Sahi siz kimsiniz de partimizin içindekilere oturduğunuz yerden parmak sallama cesaretini görebiliyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Metiner’in X hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“MEHMET UÇUM’A

Yazdıklarınızı yeni gördüm okudum.

Orhan Miroğlu kardeşimin isim vermeden size verdiği cevabı da henüz okudum.

Kimi kastettiğinizi bilmiyorum. Keşke kimi kastettiğinizi bilseydik de ona göre sözümüzü söyleseydik.

Van seçimiyle ilgili benim de farklı görüşlerim oldu. Bunu da ilk gün daha hiç kimse görüş beyan etmeden önce Yanlış ve kabul edilemez” bulduğumu açık yüreklilikle dile getirdim.

Siz iktidar içinde görünen neo liberaller diyerek sizden farklı düşünenlerin devlet tarafından kayda alındığını yazmışsınız.

Kendi adıma belirteyim: Ben neo-liberal değilim. O yüzden üstüme almak istemedim. Ama katıksız bir özgürlükçü ve demokrat olduğum için millet iradesinin yanısıra milletin partisi olan ve millet iradesini de her şeyin üstünde tutan AK Parti’mize yargı marifetiyle çekilen bir operasyona alenen karşı çıktım. Şayet böyle düşünüp tepki gösterenleri kasdettiyseniz lütfen isim isim kimi kastettiğinizi belirtiniz ki birbirimize söyleyecek sözümüz olsun.

İsim vermediğiniz için üstüme alıp size bu bahiste cevap verdiğimi düşünmenizi istemem.

‘BENİ RAHATSIZ KİBİRLİ DEVLET DİLİNİZ’

Benim asıl bir AK Partili olarak rahatsız eden, o kibirli devlet diliniz oldu. Cumhurbaşkanımızın ve AK Parti liderimizin başdanışmanı sıfatını taşıdığınız için bu dilin tam da seçimlerde bize kaybettiren dil ve anlayış olarak gördüğüm için üzüldüğümü belirtmek isterim.

AKP’de çatlak büyüyor! Babuşçu’dan Saray’ın danışmanına: Haddinizi aşıyorsunuz

‘PARMAK SALLAMA CÜRETİNİ NEREDEN ALIYORSUNUZ?’

Solcu bir geçmişten geliyorsunuz. İttihatçı bir düşünceye de mensup olabilirsiniz. Ama soruyorum size: Kendinizi devlet gibi görüp kibirli bir dille devlet adına AK Parti’mizin içinde sizin gibi düşünmeyen değerli kardeşlerimize parmak sallama cüretini nerden alıyorsunuz?

Sahi siz kimsiniz de partimizin içindekilere oturduğunuz yerden parmak sallama cesaretini görebiliyorsunuz?

Erdoğan’ın başdanışmanı Uçum’dan Van kararını eleştiren AKP’lilere: Aldıkları tutum kaydedildi

‘ATANMIŞ BİR MEMURSUNUZ’

Partimizde bir göreviniz var da biz mi bilmiyoruz?

Sonuçta atanmış bir memursunuz.

Kendinizi olduğunuzdan büyük görebilirsiniz lakin partimizde farklı düşünen değerli kardeşlerimize parmak sallama, öyle “kayıt altına alındı” gibi laflar söyleme hakkına sahip değilsiniz. Bu haddinize de değil.

Bilesiniz ki AK Parti milletin partisidir, devletin partisi değil.

AK Parti devleti yöneten partidir, devletin kendisi değildir.

Ve Türkiye bir parti devleti değildir.

AK Parti’miz bir parti devleti için kurulmuş bir parti de değildir.

Siz ise Cumhurbaşkanımızın atadığı bir görevliden öte değilsiniz.

AK Parti’mizi devletin partisi ve AK Parti hükümetini de parti devleti gibi göstermeye hiç kimsenin hakkı yok.

Bu anlayışınız ve diliniz AK Parti’mizin kuruluş misyonuna aykırıdır. Ve partimizin içine yönelik yaptığınız bu hamle de asla kabul edilemez.

Sizin bulunduğunuz konum kişisel mülahazalarınızı bu şekilde partimizin ve partili arkadaşlarımızın üzerine boca etme, hele de parmak sallama hakkını size zinhar vermez.

Partimize ve partililerimize ayar çekme veya ideolojik gömlek giydirme mevkisinde olmadığınızı da biliniz.

Öyle Cumhurbaşkanımızın ve liderimizin size sağladığı unvanlar üzerinden bu şekilde konuşmayı da umarım bırakırsınız gayrı.

AK Parti’mizin sizin gibiler tarafından getirildiği yer apaçık ortadayken hâlâ o kibirli devlet dili üzerinden partimizin birbirinden değerli isimlerini sigaya çekme cüretini kendinizde buluyor olmanıza da pes doğrusu!”

AKP’de Van çatlağı: Bölücü mü sayılacaklar?

METİNER YENİ TWEET ATTI: HASIM DEĞİL YOL ARKADAŞLARIYIZ

Metiner daha sonra yeni bir tweet atarak Uçum’la hasım değil yol arkadaşı’ olduklarını söyledi ve özetle şunları ekledi:

“Benim karşı çıktığım husus: Yargı marifetiyle AK Partimize ve hükümetimize çekilmek istenen operasyonun görülmemesinedir. Bunun devlet adına savunulmasıdır.

Dahası ve en önemlisi, birbirimize karşı devletin kibirli diliyle konuşuyor olmamızdır.

Farklı mülahazalarımızı birbirimize parmak sallayarak susturmaya kalkışmamızdır.

Velev ki yanlış bile olsa farklı bir siyasi mülahazayı “PKK destekçiliği” gibi takdim edip suçlamak, üstelik bunu devlet adına yapmaya kalkışmak, en hafif tabiriyle büyük bir haksızlıktır.

Hiç birimiz devlet değiliz ve devlet üzerinden birbirimize parmak sallama hakkına sahip değiliz. Hele bu tür hassas konularda aynı parti içinde mücadele eden insanların birbirlerinin hukukunu korumak konusunda daha özenli olması gerektiğine inanıyorum.

Mehmet Uçum’la siyasi mülahazalarımız ayrı olabilir. O bizi, biz onu pekala eleştirebiliriz. Belki bu eleştiriler AK Partimiz adına daha doğru bir anlayışın ve siyasetin ortaya çıkmasına katkı sağlar. İnanıyorum ki son tahlilde bu böyle olacaktır.

Herkes bilsin isterim ki bizim birbirimize düşmanlığımız yoktur. Olamaz da.

O yüzden fikirlerimizin tartışılması yerine tarafgirlik anlayışıyla yapılacak haksız saldırıların hiç birini doğru bulmayız. Bulmamalıyız.

Biz gerektiğinde birbirimizi bilmeden ve istemeyerek kırmış olsak da birbirimizden helallik isteyip kucaklaşma olgunluğu gösterebilecek insanlarız. Partimiz ve davamız için bunu yapamayacak olanlara veyl olsun!

Biz birbirimizin hasmı değiliz, yol arkadaşlarıyız. Bazen sert tartışmalarımız pekala hayra vesile olabilir. Yeter ki buradan fitne çıkartmak isteyenlerin oyununa gelmeyelim.

Umarım dediklerimiz ve duruşumuz doğru anlaşılır.”

AKP’li Hayati Yazıcı Van kararı için önce ‘YSK’yı kutluyorum’ dedi, sonra sildi

 

Kaynak: TELE1