AKP’li isim isyan etti: “AK Parti il binasında 100 kişiyle toplantı yapılıyor, adaylığım sürekli engelleniyor”

27 Ocak 2021 Çarşamba

AKP’li isim isyan etti: “AK Parti il binasında 100 kişiyle toplantı yapılıyor, adaylığım sürekli engelleniyor”

AKP Trabzon İl Başkanlığı için adaylığını koymak isteyen fakat adaylığı engellendiğini söyleyen Metin Kaya basın açıklamasında bulundu. Kaya yaptığı açıklamada, derneklere bağlı olan AKP il binasında 100 kişiyle toplantı yaptı. Sürekli bir engelleme var, ben sadece ihale alma mekanizmasında yokum. AK Parti’nin hamal kısmındayım. Recep Tayyip Erdoğan’ın hamalı olacağım” dedi.

Trabzon İli Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Metin Kaya, geçen kasım ayında bir otelde basın toplantısı düzenleyerek aday olduğunu açıklamak istedi. Emniyet müdürlüğü ekipleri ise, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan tedbirleri ihlal ettiği ve İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun ‘kapalı alanda toplantı yapılamaz’ kuralına uymadığı gerekçesiyle basın toplantısına izin vermedi. Kısa bir konuşma yaparak adaylığını açıklayan Kaya hakkında adli ve idari işlem yapıldı.

Sözcü gazetesinden İsmail Akduman’ın haberine göre Kaya, dün adaylık süreciyle alakalı Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde basın toplantısı düzenlemek istedi. Bu kez de basın toplantısı valilik tarafından iptal edildi. Bunun üzerine cemiyet önünde açıklama yapan Kaya, “Aday olduğumu bir türlü açıklayamıyorum. Bugün basın toplantısı yapacağım cemiyette basın toplantısı yapmama izin vermediler. Oysa yine derneklere bağlı olan AK Parti il binasında 100 kişiyle toplantı yaptı. Sürekli bir engelleme var. Kimden korkuyorsunuz. Benim arkamda vekiller yok, bakanlar yok. Ben neden sokak ortasında toplantı yapayım. En lüks oteli seçtim engellendim, burada engellendim” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçime kadar bir arkadaşlarını görevlendirdiğini dile getiren Kaya, şunları söyledi:

“Seçim varsa ben adayım. Cumhurbaşkanımız bir aday belirledi, seçime kadar bir arkadaşı görevlendirdi. Olayın aslı bu. Her şeye rağmen ben adayım. Ne yaparsanız yapın ben adayım. Ta ki Cumhurbaşkanımız çıkıp ‘Ben bu arkadaşı atadım’ diyene kadar adayım. Benim arkamda kimse yok.

‘Ben sadece ihale alma mekanizmasında yokum, AK Parti’nin hamal kısmındayım’

Seçim var, neden korkuyorsunuz? İl, ilçeler elinizde neden bu korkunuz? Bunu yaptıkça insanları nefretle dolduruyorsunuz. Bir şehrin valisi bunu yapmaz. İktidar partisinin başkan adayıyım. Peşime polis takmak ne demek. Hizmet vereceksiniz. Emniyet güçlerini bizim refahımız için kullanacaksınız. Cumhurbaşkanımız her seferinde ‘Metal yorgunluk var’ diyor, bana mı diyor? Size diyor. Cesur olun korkmayın. Basından korktuğunuz kadar Allah’tan korkun.

Delege sayısı 500, elimde 242 delege imzası var. Ben sadece ihale alma mekanizmasında yokum. AK Parti’nin hamal kısmındayım. Recep Tayyip Erdoğan’ın hamalı olacağım. O olmazsa evinizden çıkmaya cesaret edemezsiniz. Ben sizin yüzünüzden yönetim listemi açıklayamıyorum. Herkesi tehdit ediyorsunuz. Erdoğan direkt veya dolaylı yoldan ‘Çekil’ demediği sürece varım.”

Benzer Haberler