AKP’li belediyenin bataklığa inşa ettiği konutlara yürütmeyi durdurma kararı

Yayın tarihi: 2 Mayıs 2023 Salı 12:43 pm - Güncelleme: 2 Mayıs 2023 Salı 12:43 pm

İBB’nin ‘ilk depremde felaket yaşanır’ uyarılarına rağmen AKP’li Güngören Belediyesi, bataklık zemine konut projesi inşa etti. Mahkeme,  konut projelerinin yapı ruhsatları için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) “ilk depremde felaket yaşanır” diye karşı çıkmasına rağmen AKP’li Güngören Belediyesi’nin inşa ettiği konut projesinde yeni bir gelişme yaşandı.

Güngören Belediyesi, 2011’de Gençosman Mahallesi’ndeki toplam 2 bin 700 metrekare büyüklüğündeki iki araziyi “Belediye hizmet alanı yapılacağı” gerekçesiyle kamulaştırdı. Ancak daha sonra Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından arazilerin imar planı ‘konut ve ticaret alanı’ olarak değiştirildi.

İktidara yakın anket şirketlerine belediye kasasından ödeme!

Planların değiştirilmesinden sonra da AKP’li belediye, araziye, “gelir sağlamak için” 96 daire ve 9 dükkânın yer aldığı Semt Güngören isimli bir proje inşa etmeye başladı. Konut ve dükkânlar 16 Şubat’ta satışa çıkarıldı.

‘BELEDİYE DOLANDIRDI’

Kamulaştırılan arazinin sahiplerinden biri de AKP’li Güngören Belediyesi’ne, 4 Temmuz 2022 tarihinde dava açtı. Dava dilekçesinde, AKP’li belediyenin 5 milyon 454 bin TL’ye kamulaştırdığı araziye yaptığı konut projesinden en az 428 milyon TL gelir elde edeceği belirtildi.

İstanbul 3. İdare Mahkemesi ise AKP’li belediyenin araziyi “belediye hizmet alanı” yapılacağı gerekçesiyle kamulaştırdığı, ancak belediye hizmet alanı yapmayıp “konut ve ticari alan” inşa ettiğini vurgulayarak “yapı ruhsatlarının” hukuka uygun olmadığını ve ruhsatların yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

İBB’nin tüm uyarılarına rağmen AKP’li belediyeden faciaya davet!

“AK PARTİLİ BELEDİYE BENİ DOLANDIRDI”

İsminin açıklanmasını istemeyen ve belediyeye dava açan arazinin eski sahibi, “Ben yıllarca AK Parti’yi destekledim. Ancak AK Partili Güngören Belediyesi, beni, yani AK Partili bir vatandaşı bu şekilde dolandırmıştır. Bu kıymetli arazi üzerinden milyonlarca lira rant sağlayacaklar” demişti.

“ZEMİN SIVILAŞMASI VE HEYELAN”

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre; İBB Deprem ve Zemin İnceleme Müdürlüğü’nün yaptığı çalışmalara göre, konut projesi yapılan arazi gevşek bir zemine sahip. Bu nedenle alan “zemin sıvılaşması ve heyelan” riski taşıyor. Ayrıca arazinin yeraltı su seviyesi, yüzeye çok yakın. Olası bir depremde büyük can ve mal kayıplarının yaşanabileceği ifade ediliyor.

Güngören Belediye Meclisi’nin önceki dönem CHP’li Meclis Üyesi Ergün Edepali ise yaptığı açıklamada, “Güngören Belediyesi’nin yöneten ekip hak, hukuk gözetmiyorlar. Onlar için yasaların önemi yok ve halkı mağdur ediyorlar. Biz bu ekibe karşı mücadele ediyoruz. İmza attıkları her hukuksuzluğu, yolsuzluğu hem kamuoyuna duyurarak afişe edeceğiz hem de yargıya taşıyacağız” dedi.

SAVCILIK HABER HAKKINDA ‘KOVUŞTURMAYA YER YOK’ KARARI VERDİ

AKP’li Güngören Belediyesi, “bataklık araziye” yapılan konut projesini haberleştiren BirGün Muhabiri İsmail Arı hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Belediye, Arı’nın “Yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçunu” işlediğini iddia etti. Arı’nın ifade verdiği soruşturmaya ilişkin savcılık “kovuşturmaya yer yok” kararı verdi.