AKP’li belediyenin arındırma çalışması AVM’yi teğet geçti

2 Eylül 2020 Çarşamba

AKP’li belediyenin arındırma çalışması AVM’yi teğet geçti

AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Hanlar Bölgesi’nin yeni yapılardan arındırılmasını kapsayan Çarşıbaşı Meydan Projesi, Aziz Torun’un alışveriş merkezini teğet geçti.

Odatv’den Rabia Deniz’in haberine göre; Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Bursa’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Hanlar Bölgesi’nin yeni yapılardan arındırılmasını kapsayan Çarşıbaşı Meydan Projesi, Aziz Torun’un alışveriş merkezini teğet geçti.

Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde 14 han, 1 bedesten, 13 açık çarşı, 7 üstü örtülü çarşı, 11 kapalı çarşı, 4 pazar alanı, 21 cami, 177 sivil mimarlık örneği yapı, 1 okul ve 3 türbe yer alıyor.

Proje, Cemal Nadir Caddesi üzerinde bulunan, Aziz Torun’a ait Zafer Plaza alışveriş merkezinden başlayıp Ulucami’ye kadar uzayan bölgede yer alan “sonradan yapılmış” binaların kaldırılması ve tarihi alanın açığa çıkarılmasını kapsıyor.

II. Bayezid tarafından 1490 yılında başlanıp, 1508 yılında tamamlanan, II. Bayezid’in İstanbul’daki cami ve imaretine gelir sağlamak amacıyla yaptırılan Pirinç Han’ın bitişiğinde bulunan ve 1999 yılında Torunlar GYO tarafından “sonradan yapılan” Bursa’nın ilk alışveriş merkezi Zafer Plaza’nın yıkım projesinin dışında tutulması, tepkileri de beraberinde getirdi.

MÜLK SAHİPLERİNE “BOŞALTIN” TEBLİGATI

500 yıllık Pirinç Han’ın önünü kapatan Zafer Plaza alışveriş merkezi ve devamı YKM’yi proje dışında tutan Büyükşehir Belediyesi, bölgedeki ilk yıkımı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı törenle gerçekleştirmişti. Bölgede bulunan Kızılay ve İŞKUR binalarının yıkımının ardından proje alanında kalan 70 dükkan ve konut sahibine yıkım tebligatı gönderildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından söz konusu binalara komşu olan konut ve iş yerlerinin faaliyetleri “riskli olduğu” gerekçesiyle sonlandırıldı ve tahliye için 5 gün süre verildi. Esnaf, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne dilekçe ile başvururken, işyerlerini boşaltmayacaklarını, konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtti.

“MEYDAN” KILIFIYLA YAPILAŞMAYA AÇILIYOR

Projeye tepki gösteren 20 işyeri ve konut sahibi ise “meydan” kılıfıyla bölgenin yapılaşmaya açılacağı gerekçesiyle Nazım ve Uygulama İmar Planlarına karşı Bursa 2. İdare Mahkemesi’nde yürütmeyi durdurma talepli dava açtı. Dava dilekçesinde meydan adı altında bölgenin yapılaşmaya açılacağı ve ticari amaçla hareket edildiğine dair iddiaların plan raporu ve plan hükmü ile doğrulandığı ifade edildi. Plan raporunda “Turistlerin Hanlar Bölgesi için tur otobüslerini buraya bırakacakları ve Bursa halkı için Hanlar Bölgesi’nin otopark ihtiyacı düşünülerek zemin altı otopark yapılması düşünülmekte zemin üstünde ise meydan ve peyzaj çalışmalarının yanında meydan kullanımını desteklemek için büfe ve benzeri yapıların eklenmesi ön görülmektedir” maddesi bulunuyor. Yine plan hükümlerinin 2. Maddesinde de “Meydan altına yapılacak kapalı otopark ve yerüstü otopark düzenlemeleri kentsel tasarım projesi kapsamında belirlenecek olup Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmadan uygulama yapılamaz” deniliyor.

GİZLİ BİR ANLAŞMA MI VAR

Bu gerekçelerle meydan uygulamasının bölgenin tarihi dokusu, geçmişi ve haritası ile uyumsuz olduğu belirtilirken, 1958 -60 yılları arasında Bursa’nın Nazım İmar Planı’nı hazırlayan İtalyan Mimar ve Şehir Plancısı Luigi Piccinato’nun planına aykırı davranıldığı ifade edildi.

Projede alanın meydan ya da meydan dışında başka fonksiyonların yapılabilmesini engelleyecek bir hüküm içermediği vurgulanan dava dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

“Meydanlarda ticari fonksiyonların özellikle büfelerin yer alması meydan altında iş yeri, dükkan ve otopark kullanımlarının yapılması söz konusudur. İlerleyen tarihlerde meydan olarak öngörülen yerin altında ticari alan yapılacağına, bu hususta Zafer Plaza sahibi inşaat şirketiyle gizli bir anlaşmanın yapıldığına dair söylentiler bulunmaktadır. Meydan adı altında bölgenin yapılaşmaya açılacağı ve ticari amaçla hareket edildiğine dair iddiamız plan raporu ve plan hükmü ile doğrulanmıştır.”

Benzer Haberler