AKP’li belediye susuz bıraktı!

Yayın tarihi: 3 Temmuz 2022 Pazar 9:15 am - Güncelleme: 3 Temmuz 2022 Pazar 9:15 am

Sel felaketinin yaşandığı Düzce, bu kez de susuzlukla mücadele ediyor. Kentin merkezinde beş gündür su olmadığını ve belediyenin su tankeri yollamadığını söyleyen yurttaşlar, sokak çeşmelerinden ya da dağlardaki doğal kaynaklardan su bulmaya çalışıyor.

Düzce’de geçen günlerde yaşanan sağanak sonrası sel felaketi meydana geldi. Sel nedeniyle dereler taştı, ve su baskınları oluştu. Kentte hasar bırakan sel sonrası kente içme suyu sağlayan boruların hasar görmesi nedeniyle belirli bölgelerde su kesintisi yaşandı. Sel felaketinin yaşandığı gün, AKP’li Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, “İlk işimiz kente su vermek. En geç yarın akşama kadar şehre su vermek için var gücümüzle çalışıyoruz” derken Özlü’nün açıklamasının üzerinden dün itibariyle 5 gün geçti ancak kente su verilmedi.

AKP’Lİ BAŞKAN YANLIŞ ALGI YARATTI

İYİ Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er, 24 saat içerisinde su geleceği bilgisi verildiğini ancak halen verilmediğini aktardı. Er süreci şöyle anlattı:

“Düzce’de su sağlayan bir kaç tane merkez var. Bu merkezlerden birindeki boru hasar aldı. Belediye de bu boruyu tamir etmekten ziyade, yeni bir boru ekleyerek suyu kente vermeye çalıştı. Sel pazartesi oldu. Salı günü de belediye başkanı vatandaşlara 24 saat içerisinde suyu şehirlere vereceğiz açıklaması yaptı. Vatandaşlar da haliyle ona göre hazırlık yaptı. Ancak su gelmedi. Belediye başkanının halkta yarattığı yanlış algı nedeniyle su gelmeyince feveran koptu. Bu açıklamadan 2 gün sonra belediye başkanı, Cumhur İttifakı il başkanları ve bazı muhtarlar ‘Suyu şehre veriyoruz’ diye bir vananın başında açıklama yaptılar. Ancak bu yanlış bir açıklamaydı çünkü o vanayı açınca şehre direkt su gelmesi imkansızdı. Verilen suyun önce artıma suyuna gidip ardından orada dinlendirilip şehre verilmesi lazım. Su veriliyor denildikten sonra da bir iki gün geçmesi gerekiyor. Şehir merkezine şu an verilen suda da basınç eksikliği olduğu için binaların yüksek katlarına ulaşamıyor. Kendi tecrübelerime göre suyun tamamen ulaşması pazartesi ya da salıyı bulacaktır. Belediye ekipleri can siperane çalışsa da sevk ve idaredeki süreç doğru yönetilemedi.”

Kastamonu ve Düzce sel felaketinde kaybolan iki kişinin arama kurtarma çalışmaları başladı