AKP’li belediye İmamoğlu seçilince kreş temeline toprak doldurdu!

Yayın tarihi: 23 Nisan 2023 Pazar 11:18 am - Güncelleme: 23 Nisan 2023 Pazar 11:18 am

AKP’li Sancaktepe Belediyesi, arsasını kreş yapılması için AKP döneminde İBB’ye tahsis etti. İmamoğlu seçilince İBB kreş inşaatının devamı için protokol yapmak istedi ancak Sancaktepe Belediyesi arsasını geri aldı ve kazılan temeli toprakla doldurmaya başladı.

Sancaktepe Belediyesi, 2019’daki yerel seçimlerden önce Samandıra Mahallesi’ndeki 2 bin 607 metrekare büyüklüğündeki arsası kreş yapılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) tahsis etti. İBB de 2018’de söz konusu araziye kreş yapmak için “Sancaktepe Çocuk Kulübü İnşaatı” adı altında 7,8 milyon TL’lik ihale düzenledi. İBB, ihaleyi alan firmaya yer teslimi yaptı. Firma çalışmalara başladı ve kreş inşaatı için temel kazıldı.

PROTOKOL İMZALAMADILAR

2019’daki yerel seçimlerde Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı seçilmesinin ardından İBB kreş inşaatının devam etmesi için Sancaktepe Belediyesi ile bir protokol imzalamak istedi. Sancaktepe Belediye Başkanı AKP’li Şeyma Döğücü ise İBB’nin protokol imzalama talebini kabul etmedi. AKP’li Döğücü, İBB’ye resmi bir yazı göndererek “Belediyemize ait arsadaki kreş inşaatını iptal edin” dedi.

BirGün’ün haberine göre, İBB de arazinin sahibi Sancaktepe Belediyesi’nin protokol imzalamaması nedeniyle inşaat çalışmalarına devam edemedi, tahsisi iptal edildi. Süreç bugüne kadar uzadı. Şimdi ise İBB’nin kazdığı temeli AKP’li Sancaktepe Belediyesi’ne ait kamyonlar, taşıdıkları topraklarla geri dolduruyor.

AKP’li Sancaktepe Belediyesi çocuk parkını semt evi yapmak için teklif hazırladı

KREŞ PROJESİ ENGELLENDİ

Sancaktepe Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi İlknur Ünlü ise BirGün’e yaptığı açıklamada, “İBB’nin geleceğimizin teminatı çocuklarımız için Sancaktepemize hediye etmek istediği kreş projemiz AKP’li Sancaktepe Belediyesi’nce partizanlık yapılarak engelleniyor” ifadeleriyle duruma tepki gösterdi.

“Sancaktepe Belediyesi Sancaktepelileri cezalandırmaya devam ediyor” diyen CHP’li Ünlü sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunca yıl rutin belediyecilik faaliyetlerinin dışında hiç bir başarısı olmayan, İstanbul en başarısız belediyesi olan Sancaktepe Belediyesi, İBB’nin başladığı projeyi engelleyerek Sancaktepelileri cezalandırmaya devam ediyor. Dün okul arazilerini, belediye hizmet alanlarını satmaktan geri durmayan bu anlayış, bugün evrimleşerek hizmet siyasetinin üzerine toprak döken bir anlayışa dönüşmüştür. Sancaktepe Belediyesi’nce alınan bu hatalı kararın düzeltilmesini bekliyoruz. Sancaktepeli yurttaşlarımız adına sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”