AKP’li belediye borç batağında

Yayın tarihi: 15 Mayıs 2022 Pazar 11:53 am - Güncelleme: 15 Mayıs 2022 Pazar 3:48 pm

AKP’li Başakşehir Belediyesi, bankalardan 161 milyon TL’ye kadar kredi almak için yetki aldı.

Borç batağındaki Başakşehir Belediyesi milyonlarca lira değerindeki arazileri satışa çıkarıyor. Belediye, bankalardan 161 milyon 289 bin TL’ye kadar da kredi almak için yetki aldı. Kredi karşılığında ise bankalara belediyeye ait gayrimenkullerin ipotek olarak verilebileceği belirtildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Başakşehir Belediye Meclisi’nin mayıs ayı oturumunda, Atatürk Olimpiyat Stadı’nın yakınında yer alan belediyeye ait arsaların satışı gündeme geldi. Belediye meclisine sunulan Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün teklifiyle, Ziya Gökalp Mahallesi’nde yer alan 64 bin 578 metrekare büyüklüğündeki arazi ile 44 bin 620 metrekare büyüklüğündeki iki arazinin satışı için yetki istendi. Arazilerin belediyeye gelir getirmesi amacıyla, “Arsa satışı” veya “Hasılat paylaşımlı arsa satışı” yöntemleriyle satışa çıkarılacağı açıklandı.
Belediye meclisindeki oylamada, karşın AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla arsaların satışları onaylandı, AKP’li Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu’na borçlanma yetkisi verildi.

Belediyenin borç batağında olduğunu vurgulayan Başakşehir Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Beyzade Kayabaşı ise yaptığı konuşmada, “Genel başkanınızın ‘kadim şehir İstanbul’a ihanet ettik’ itirafından sonra, aynı betonlaşma ve yapılaşma zihniyetinizi devam ettirerek Başakşehir’e ve İstanbul’a ihanet etmeye devam ettiğinizin farkında mısınız?” diye sordu. Kayabaşı, “Belediyemiz 2009 yılında kuruldu ve o tarihte ilçemizin yüzde 70’i boş araziydi. Belediye yönetimi, her yıl bütçesinin yüzde 50’sini arsa satarak karşılıyor. Sattığınız arsaların üstüne beton yığını ucube konut ürettirerek Başakşehirlinin güneşini, rüzgârını ve havasını kirlettiğinizin farkına varmıyorsunuz. Hâlâ içinde bulunduğunuz iktidar kibirinizin ve seçimi kaybetme hazımsızlığı ile İBB ve yönetimine çamur atma cüreti gösteriyorsunuz. Belediyenin 10 mahallesinde şimdiye kadar çocuk kreşleri, kültür merkezleri, kapalı pazarları, kadın sığınma evleri, taziye evleri, sosyal tesisleri, kütüphaneler ve söz verip de yerine getirmediğiniz projeler gibi kalıcı eserler bırakmanız gerekirken sizler ise geçici ve göstermelik hizmetlerinizle bütçenizi har vurup harman savurmaktasınız.”dedi.

Başakşehir Belediyesi’ni annelere ve çocuklara şikayet etti: 5 tane yeri acilen verin