AKP’li baroya şok! TBB’den imza kararı

14 Eylül 2020 Pazartesi

AKP’li baroya şok! TBB’den imza kararı

Türkiye Barolar Birliği, yeni baro kurulması sırasında imza toplanabilmesi için “uhap.com.tr” üzerinden açtığı linki kaldırdı. AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı karar tepki gösterdi.

 

Türkiye Barolar Birliği, yeni baro kurulması sırasında imza toplanabilmesi için “uhap.com.tr” üzerinden açtığı linki kaldırdı.

Habertürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre; ikinci baroların kurulması için oluşturulan biraraya gelen kurucular kurulu gerekli imzayı uhap üzerinden değil doğrudan kendi toplayacak. İmzaların toplanmasının ardından liste Türkiye Barolar Birliği’ne teslim edilecek.

“TÜM ENGELLEMELERE RAĞMEN KURACAĞIZ”

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı’ndan karara tepki geldi.

Tatlı şu ifadeleri kullandı:

“Barolar Birliği Yönetim Kurulu, İstanbul’da yeni baronun kurulacağını gördüğü için örgütlenme özgürlüğünün önüne geçmek ve demokratik bir mücadeleyi kaldıramadığı için haksız ve hukuksuz bir şekilde UHAP sistemini kapattı. Hangi sistemi açarlarsa açsınlar. Hangi sistemi kapatırlarsa kapatsınlar. Biz İstanbul’da yeni baroyu kuracağız. Ve vesayeti oradan kaldıracağız. Meslektaşlarımızın arzu ettiği, sorunlarını önceleyen, çözüm üreten bir baro anlayışı için yola çıktık. Bunu da tüm engellemelere rağmen inşallah en kısa zamanda başaracağız.”

Benzer Haberler