AKP’li adayın şirketine imar ayrıcalığı

15 Ekim 2021 Cuma

AKP’li adayın şirketine imar ayrıcalığı

AKP’li Bahçelievler Belediyesi ve AKP İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Grubu (İBB), AKP’li adayın şirketine istediği imar değişikliğini verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde imar planı değişikliği teklifi, AKP grubunun oylarıyla kabul edildi. CHP ve İYİ Parti grupları ise ret oyu verdi.

Bahçelievler Kocasinan Mahallesi’nde bulunan ve 12 bin 960 metrekare büyüklüğünde olan yerle ilgili Planlama Müdürlüğü’nün teklifinde, kamusal faydayı özel mülkiyete ayrıcalık olarak devreden bir plan değişikliği olduğu savunuldu. Müdürlük, ”Teklif yapı ve nüfus yoğunluğunu artırıcı. Belediye Hizmet Alanı, Özel Sosyal Kültürel Tesis Alanı’na dönüştürülerek, kamusal faydalar özel mülkiyete bir ayrıcalık olarak devrediliyor. Parselin Ticaret+Konut alanı olarak ayrılan bölümde, çevre yapılaşma koşullarının ve uygulamadaki imar planı kararlarının üzerinde kat adedi öneriliyor. Özel Sosyal Kültürel Tesis Alanında 1. Ve 2. Bodrum katlar iskan edilecek ancak emsale dahil edilmeyecek. Teklifin kamu yararı ve mevzuata uygun olmadığı değerlendirilmektedir.” dedi.

ARAZİ AKP’Lİ İSİMLERE AİT

Teklifle ilgili CHP’li meclis üyesi Seyit Ali Aydoğmuş, 2011 planlamalarında önce spor alanı sonra da belediye hizmet alanı ve yeşil alan olarak kullanıldığı yorumunu yaptı. Aydoğmuş, “İmar kanununa göre parsel bazında nüfus yoğunluğunu, kat adetini artıran plan değişikliği yapılamaz. Yoğunluk artırıcı 15.5.2015 tarihli İBB Meclis kararının iptal edildiği ve İstanbul 12. İdare Mahkemesi’nin 31.1.2019 tarihli iptal kararının olduğu bilindiği halde bu plan bugün burada oylanıyor. Bu plana olumlu oy kullanmayacağımızı belirtmek isterim” dedi.

Arazi, Mavi Marmara davasının da avukatlığını yapan Ramazan Arıtürk ve Osman Arıtürk’ün şirketi olan Arıtürk Yapı ve İnşaat Ltd. şirketine ait. Ramazan Arıtürk, AKP’den birçok kez milletvekili ve belediye başkanlığı aday adayı oldu.

Benzer Haberler