AKP’den TikTok açıklaması: Lisans iptaline kadar varacak yaptırımlar masada

Yayın tarihi: 2 Aralık 2023 Cumartesi 2:11 pm - Güncelleme: 2 Aralık 2023 Cumartesi 2:13 pm

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AKP Milletvekili Hüseyin Yayman başta TikTok olmak üzere sosyal medya platformları ve fenomenlere yönelik ‘çok ciddi çalışma içerisinde olduklarını’ söyledi.

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman komisyonda TikTok başta olmak üzere sosyal medya platformlarına yönelik çalışmaların detaylarından bahsetti.

Yayman, “TikTok başta olmak üzere dijital mecralarda Türk toplumunun aile yapısını bozmaya yönelik, ahlakımıza, ananemize, kültürümüze yönelik, çocuklarımıza yönelik, kadınlarımıza yönelik hiçbir şekilde tasvip etmeyeceğimiz birtakım yayınları, birtakım görüntüleri, kınıyoruz, lanetliyoruz. Buradan tüm milletimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. 7 Aralık tarihinde TikTok’un Türkiye ve Avrasya TikTok temsilcisi Emir Gelen Bey’i davet ettik. Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Dijital Mecralar Komisyonu’na gelecek ve bu konularla ilgili açıklama yapacak” dedi.

‘ÇOK CİDDİ ADIMLAR ATACAĞIZ’

Yayman konuyla ilgili bir torba yasa hazırlığı olduğunu belirterek “Başta TikTok olmak üzere kendilerine sosyal medya fenomeni diyen bazı insanların, ki onların neyin fenomeni olduğunu asla bilmiyoruz ve ne yaptıklarını bilmiyoruz. Bu konuyla ilgili TBMM’de bir torba yasa hazırlığı var. Özellikle gelirlerinin araştırılması, muhasebeleştirilmesi, vergilendirilmesi konusunda çok çok ciddi adımlar atacağız. TikTok başta olmak üzere dijital mecralarda milletimize yönelik, ahlakımıza yönelik, ailemize yönelik, çocuklarımıza yönelik, başta müstehcenlik olmak üzere uygulamalar asla tasvip edilemez ve bu insanların iyi bir iş yapıyor gibi ortaya çıkması ve bunlara bağış yapılması zaten meselenin vahametini ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu.

‘LİSANS İPTALİNE KADAR VARACAK YAPTIRIMLAR MASADA’

Lisans iptaline kadar varacak yaptırımların masada olduğuna vurgu yapan Yaymarak şunları söyledi: “Biz Dijital Mecralar Komisyonu olarak başta bant daraltma, yayın yasağının getirilmesi, reklam yasağının getirilmesi ve gerekirse lisans iptali olmak üzere tüm dijital mecralarla ilgili çok ciddi bir çalışma içerisindeyiz bunu kamuoyuna açıklamak isterim.”

Kaynak: TELE1