AKP’den ‘siyasi cinayetler’ açıklaması

12 Ekim 2021 Salı

AKP’den ‘siyasi cinayetler’ açıklaması

AKP’den CHP lideri Kemal Kılıçaroğlu’nun ‘siyasi cinayet‘ açıklamasına “Türkiye düşmanlarının beşinci kol faaliyetlerine hizmet” yanıtı geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçaroğlu’nun “Erdoğan iktidardan gitmemek için her yolu deneyecektir. Siyasi cinayetler kaygım var” sözleriyle başlayan ‘siyaset cinayet’ tartışmalarıyla ilgili AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten açıklama geldi.

Kılıçdaroğlu’na yüklenen Çelik, “Cumhurbaşkanımızı hedef göstermesi ahlaki olmayan bir tavırdır ve sorumsuzluktur” dedi. Tartışmayı 6-7 Ekim Kobani olaylarına da bağlayan Çelik, sosyal medya hesabından şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanımızın önderlik ettiği güçlü siyaset sayesinde hükümetlerimiz döneminde Türkiye’de siyasi cinayetlere ve faili meçhullere son verilmiştir. Böylece siyasetin vesayet odaklarınca sistematik şekilde manipüle edildiği devir kapanmıştır.

CHP Genel Başkanının ‘belli kişileri öldürmek’ten ve ‘siyasi cinayetler’den bahsederek Sn. Cumhurbaşkanımızı hedef göstermesi ahlaki olmayan bir tavırdır ve sorumsuzluktur. Karanlık dönemlerde planlı kurguların parçası olan bu yaklaşımın tekrar edilmesi asla kabul edilemez. Ülkemize yönelik istikrarsızlaştırma siyaseti güden böylesi bir hareket, sadece Türkiye düşmanlarının beşinci kol faaliyetlerine hizmet eder.

Sorumlu bir muhalefet olsaydı, böylesi iddiaları ilgili ve yetkili adli makamlara iletir, gelişi güzel ortalığa saçmazlardı. Bu ancak Türkiye’ye zarar vermekten kaçınmayan bir anlayışın ürünüdür. 6-7 Ekim olayları hakkında ilkeli bir tavır ortaya koyamayanların kalkıp da ‘siyasi cinayet’ spekülasyonları yapmaları ilkesiz ve utanç verici bir sorumsuzluktur…”

Koray Aydın: Bizim de aldığımız suikast duyumları var

TARTIŞMA NASIL BAŞLADI?

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın tartışma yaratan, “Dur bakalım daha başınıza neler gelecek” ifadesini, “Çok tehlikeli bir cümle” olarak değerlendirmiş; “Gerilimden kaçınmak lazım. Karşı taraf gerilimi tırmandıracaktır. Çok daha sert bir ortamda siyaset yapmayı nasıl sağlayabiliriz, onun arayışına girecektir ama ben şundan eminim eğer iş belli grupların ellerine silah alıp, belli kişileri öldürme yoluna gitmezlerse, bir gerilim olmaz. Siyasi cinayetler… Böyle kaygılarım var. Erdoğan’ın bizzat kendi ifadeleridir. ‘Dur bakalım daha başınıza neler gelecek’ dedi” demişti. Kılıçdaroğlu, “Erdoğan iktidardan gitmemek için her yolu deneyecektir. İşin Türkçesi bu. Gitmemek için her yolu deneyecektir. Çünkü iktidardan gitmenin kendisi için maliyetinin ne kadar ağır olduğunu görüyor” ifadelerini kullanmıştı. Bu sözler ‘siyaset cinayet’ tartışmasını başlatmış ve İYİ Parti’den “Bizim de aldığım duyumlar var” açıklaması gelmişti.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘siyasi cinayet’ çıkışı

Benzer Haberler