AKP’den ‘Osman Öcalan’ açıklaması: Devlet aklı

17 Şubat 2021 Çarşamba

AKP’li İsmet Yılmaz, yenilenen İstanbul seçimleri öncesi PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mektubu ve Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılmasıyla ilgili, “Herkes bilir ki terörle mücadele eden devletin bir devlet aklı olmalıdır. Devlet elbette terör örgütü mensupları arasındaki ikilikleri, ayrışmaları kullanır, bu dünyanın her yerinde böyledir. Terörle mücadelede AK Parti hükûmetlerinin bir izahı vardır” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Gare operasyonu ile ilgili Meclis’i bilgilendirdiği Genel Kurul oturumunda AKP adına eski Milli Savunma ve Milli Eğitim Bakanı Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz konuştu.

Yürütülen harekatlar hakkında bilgi veren Yılmaz, “10 Şubat-14 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen son harekatta 3’ü üst düzey olmak üzere 51 PKK’lının etkisiz hâle getirildiğini” söyledi. Kaçırılan 1’i Irak vatandaşı 13 kişinin de PKK tarafından yakın mesafeden uzun namlulu silah kaleşnikofla vurularak öldürüldüğünü anlatan Yılmaz, “Bu alçak cinayet şebekesine gereken cevabı kahraman askerlerimiz verdi, veriyor, verecek. Masum vatandaşlarımızı şehit eden bu cinayet şebekesiyle bedeli ne olursa olsun mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

“DEVLET, ÖRGÜT MENSUPLARI ARASINDAKİ AYRIŞMALARI KULLANIR”

İsmet Yılmaz konuşmasında yenilenen İstanbul seçimleri öncesi Öcalan’ın mektubu ve kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılmasıyla ilgili ise şunları söyledi: “Her ne zaman terörle ilgili bir konuşma olsa mutlaka iki husus gündeme getirilir; teröristbaşı Öcalan’ın tarafsızlık mesajı içeren mektubu ve Kandil’i ve HDP’yi eleştiren Osman Öcalan’ın röportajı gündeme getirilir. Şunu çok açıklıkla dile getirmeliyim: Herkes bilir ki terörle mücadele eden devletin bir devlet aklı olmalıdır. Devlet elbette terör örgütü mensupları arasındaki ikilikleri, ayrışmaları kullanır; bu, dünyanın her yerinde böyledir. Terörle mücadelede AK Parti hükûmetlerinin bir izahı vardır. Seçim öncesi böyle bir devlet aklının partiye zararı olabilir ancak ‘önce milletim’ diyen için partiye zarar gelmesinden çekinmez.”