AKP’den ‘kayıp silahlar’ açıklaması

14 Temmuz 2021 Çarşamba

AKP’den ‘kayıp silahlar’ açıklaması

Siyasetin gündemindeki ‘kayıp silahlar‘ iddiasıyla ilgili AKP’den açıklama geldi. AKP’li Mahir Ünal, iddianın 15 Temmuz’u itibarsızlaştıran argümanlar içerdiğini öne sürerek, ‘FETÖ’cü hesapları’ işaret etti.

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, ’20 tugayı donatacak 100 binden fazla silah kayıp’ iddialarıyla ilgili konuştu. Ünal, “15 Temmuz’la ilgili millet nezdinde ve uluslararası alanda oluşmuş olan meşruiyeti yaralayan, itibarsızlaştıran argümanlar maalesef içeriyor. Kayıp silahlar iddiası daha önce FETÖ’cü hesaplar tarafından ortaya atıldı” dedi.

AKPli Ünal, 15 Temmuz’u siyasi tartışmanın malzemesi yapmanın son derece yanlış olduğunu öne sürerek, “Çünkü; o geceyi bu Meclis’te CHP’lisi, MHP’lisi, AK Partilisi birlikte yaşadı. 15 Temmuz’da bir millet mutabakatı oluştu. Bu millet mutabakatı aslında 7 Ağustos Yenikapı mitinginde de mevcuttu. O millet mutabakatının içerisinde CHP de vardı. Ama 7 Ağustos’tan sonra ne oldu bilmiyoruz. CHP, 15 Temmuz’a ‘kontrollü darbe’, ‘tiyatro’ demeyi seçti. Bu gecede millet çıplak elleriyle, istiklaline, devletine, geleceğine sahip çıktı” dedi.

CHP’nin KHK’larla görevinden uzaklaştırılan memurlarla ilgili açıklamalarını eleştiren Ünal, “15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde CHP’nin, CHP’nin yandaş medyasının hem KHK’lıları gündeme getirmesi, hem kayıp silahlar konusunu gündeme getirmesi, bunun da 15 Temmuz’un yıl dönümüne denk gelmesi, 15 Temmuz’la ilgili millet nezdinde ve uluslararası alanda oluşmuş olan meşruiyeti yaralayan, itibarsızlaştıran argümanlar maalesef içeriyor. Kayıp silahlar iddiası daha önce FETÖ’cü hesaplar tarafından ortaya atıldı. Türkiye’de de hemen bazı hesaplar bunu alıp kullanmaya ve yaymaya başladılar. Bunları iyi niyetli açıklamalar olarak görmek mümkün değil” diye konuştu.

OHAL İzleme Komisyonu’na yüz binin üzerinde başvuru yapıldığını söyleyen Ünal, “Bu başvuruların birçoğunun, yaklaşık 50 binin üzerinde başvurunun tek bir kalemden çıktığı, sadece altındaki imzaların değiştirildiği açık bir şekilde ortaya çıktı. OHAL İzleme Komisyonu bütün bu başvuruları en ince detaylarına kadar inceledi. Herhangi bir mağduriyet oluşmuşsa, bunların geri dönüşlerine ilişkin hukuki alt yapıyı oluşturdu. O yüzden burada birilerinin Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğu gerçeğini unutmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

KHK’lıların davalarıyla ilgili CHP’nin tutumunu eleştiren Ünal, şöyle konuştu: “Yani AİHM’de görülecek davalara ilişkin, Türkiye aleyhine oluşturulmak istenen bir altlık var. İkincisi, o dönem Kemal Kılıçdaroğlu mahkemelerle ilgili çok kötü açıklamalar yaptı. Türkiye’deki yargılamanın gayri meşru olduğunu, o gece suçüstü yakalanmış darbecilerin yargılandığı mahkemeleri bile gayri meşru ilan etti. Savcıları ‘satılmış savcılar, satılmış hakimler’ ifadeleriyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yargı sistemini tartışmaya açtı. Bütün bu söylemler aslında Türkiye’nin uluslararası alanda yalnızlaştırılması, tecrit edilmesi, Türkiye’deki hukuk sisteminin meşruiyetinin yara görmesine zemin hazırladı. Bu çalışmalarıyla da AİHM’e dönük bir altlık oluşturmayı amaçladılar. Peki bunun adı muhalefet midir? Muhalefet, ‘Türkiye’de mal ve can güvenliği yok’ diyerek, aslında uluslararası alanda Türkiye’ye karşı uygulanan tecrit, Türkiye’nin tam bağımsızlık mücadelesine karşı uygulanan o tecrit politikasının bir aparatı ve parçası haline geldi.”

15 Temmuz’da dönemin AKP İstanbul İl Başkanı olan Temurci’den ‘silahlandırma’ açıklaması: Savcılarımıza yalvarıyorum

NE OLMUŞTU?

Hakkında suç örgütü yöneticisi olduğu iddiasıyla soruşturma başlatılan Sedat Peker’in “kayıt dışı silah dağıtımı” iddiaları tartışma yaratmıştı. Konuya ilişkin olarak gazeteci Uğur Dündar, FETÖ’cü darbe girişimi 15 Temmuz’dan sonra kaybolan silahların 20 tugayı silahlandırabilecek şekilde en az 100 bini bulduğunu öne sürmüştü.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ise “Bakanlığımızın 2017 yılı İdari Faaliyet Raporunda belirtilen rakam, sivil vatandaşlarımızın kaybettikleri silahları da içeren 1944’ten 2017’nin sonuna kadar ki 73 yıllık toplam sayıdır. Bu rakamın 15 Temmuz ile hiçbir ilgisi yoktur” açıklamasında bulunmuştu.

Uğur Dündar TELE1’de açıkladı: Türkiye’nin bir numaralı milli güvenlik sorunudur!

İçişleri’ne Solmaztürk’ten ‘kayıp silah’ yanıtı: Bu işe el atılmalı

Benzer Haberler