AKP’den ‘İYİ Parti, Cumhur İttifakı’na katılacak’ iddialarına yanıt

26 Kasım 2020 Perşembe

AKP’den ‘İYİ Parti, Cumhur İttifakı’na katılacak’ iddialarına yanıt

‘İYİ Parti Cumhur İttifakı’na katılacak mı?’ sorusunu yanıtlayan AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş “Milli konularda isteriz ki geniş mutabakat olsun.” dedi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Joe Biden’ın Amerika Birleşik Devletleri başkanlığına seçilmesine ilişkin konuştu. Reuters haber ajansına röportaj veren Kurtulmuş, Türkiye ve ABD arasındaki gerginliğin sürmesini beklemediğini söyledi.

‘İYİ Parti Cumhur İttifakı’na katılacak’ iddialarına ilişkin soruları da yanıtlayan Kurtulmuş bu haberin kendileri dışında gündeme geldiğini ifade etti. Kurtulmuş’un açıklamaları şöyle:

“İSTERİZ Kİ GENİŞ MUTABAKAT OLSUN”

“Milli konularda isteriz ki geniş mutabakat olsun. Ama Cumhur İttifakı ne kadar açık ve şeffafsa karşı ittifak da zaman zaman o kadar kapalı hareket ediyor. İyi Parti ve HDP tabanı nasıl bir araya gelecek ve hangi konularda mutabık kalabilecekler. Ya da CHP’nin ana gövdesini oluşturulan seçmeni HDP ile terörle mücadelede nasıl aynı zeminde buluşacak. Esas sınav burasıydı. Biz milli konularda gerçekten Türkiye’nin geleceği ile ilgili konularda mutabakatı mümkün olduğu kadar genişletmek isteriz.”

“OLUMLU ADIMLAR ATACAKLARINA İNANIYORUM”

“ABD Başkanı çok büyük ihtimalle, Ortadoğu’daki dengeyi Amerikan çıkarları açısından gözetecektir ve Türkiye’yle gergin ilişkileri sürdürmek istemeyecektir. Gelecekte olumlu adımlar atacaklarına inanıyorum. 

Üzgünüm ama bunları (S-400) saklamak için almadık. Türkiye’nin güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaları için aldık.”

Benzer Haberler