AKP, ‘yüzde 51’ seçilme şartını değiştirecek mi? Erdoğan’dan yanıt

1 Ekim 2019 Salı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “50+1″ tartışmaları ile ilgili olarak ”Onu konuşma yeri burası. Anayasa değişikliği gerektiriyor. Biz sadece iktidar olarak kendimiz ön hazırlık yaparız ve buraya getirebiliriz. Yüzde 50+1’e 1 yıl önce millet onay verdi” dedi. AKP’nin kurucularından Faruk Çelik, “ilk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formulü Türkiye’yi yorar” demişti.

AKP yüzde 51 seçilme şartını değiştirecek! Faruk Çelik, işaret fişeğini ateşledi

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulu’nda, yaptığı açılış konuşmasının ardından Meclis’ten ayrıldı. Erdoğan’ı, TBMM Başkanı Mustafa Şentop resmi törenle uğurladı.

Meclis kulisinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Eski bakanlardan Faruk Çelik’in ortaya attığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ‘Yüzde 50+1′ zorunluluğunun ortadan kaldırılmasına yönelik tartışmalara değinen Erdoğan, bu konuda bir çalışma yaparak Meclis’e getirmeyi amaçladıklarını söyledi. Erdoğan “Bu durum bir anayasa değişikliği gerektiriyor. Dolayısıyla konuşma yeri Meclis’tir. Ön hazırlığımızı buraya getirebiliriz. Onun için iktidarıyla, muhalefetiyle el ele vererek bunu gerçekleştirebiliriz” şeklinde konuştu.

FARUK ÇELİK NE DEMİŞTİ?

AKP’nin kurucularından ve önceki hükümetlerde bakanlık yapan Faruk Çelik, cumhurbaşkanı seçilmek için gereken yüzde 50+1 oranının değiştirilmesi önerisinde bulunmuş ve “İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formulü Türkiye’yi yorar” demişti.

Benzer Haberler