‘AKP yandaşı olduğu için bekçi yapılanlar daha çok eziyet ediyor’

4 Haziran 2020 Perşembe

Bekçi ve polisin vatandaşa eziyet yapma hakkı bulunmadığını belirten CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “AK Parti yandaşı olduğu için bekçi yapılan insanların bu tür davranışlarına daha çok tanık oluyoruz ve tekrarını istemiyoruz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, bekçi ve polisin görevinin teröristi bertaraf etmek olduğunu ancak bunun hiç kimseye vatandaşa eziyet yapma hakkı vermediğini belirterek, “Haddini, yetkisini aşan, o görevin gerektirdiği nitelikleri haiz olmayıp, AKP yandaşı olduğu için bekçi yapılan insanların bu tür davranışlarına daha çok tanık oluyoruz ve tekrarını istemiyoruz” diye konuştu.

Dr. Merdan Yanardağ: Yeni bekçiler yasası ile yapılan düzenleme hiç iyi niyetli gözükmüyor

‘3600’Ü ÇIKARALIM’

AKP’nin hamasetle siyaset yaptığını belirten Altay, “Üç oy fazla alacağım diye insan hayatını önemsemeyerek, şehit, bayrak, vatan, ezan edebiyatı ile insanların yaşadıkları sıkıntıları göz ardı etmek asla kabul edilemez. Eğer gerçekten samimiyseniz gelin şu 3600’ü bir günde çıkaralım. Polisi sevmek böyle olur” dedi.

Eski Emniyet Müdürü Yusuf Fidan: Bekçilere silah kullanma yetkisi polislere konulan sınırlama olmaksızın veriliyor”

‘KAVGA İSTEMİYORUZ’

Altay, kendisi hakkında “bekçilerle teröristleri bir tuttuğu” yönündeki iddialara tepki göstererek, “Güvenlik kuvvetlerini teröristlerle bir tutan adidir, alçaktır. Ama ben size başka bir şey söyleyeyim: Emniyet Genel Müdürlüğü’nden sadece 33 bin personel ‘FETÖ’ ile irtibatlı olduğu için tasfiye edildi.

CHP Milletvekili Ali Öztunç: “Toplamda sadece 70 kadın bekçi var, bekçilere elle arama yetkisi verildi”

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne 33 bin teröristi ben yerleştirmedim. TSK’ye 17 bin 500 teröristi ben yerleştirmedim. Biz birileri gibi ‘Allah IŞİD’in kurşununu eksiltmesin’ demedik. Polisin, bekçinin görevi vatandaşın huzurunu tesis etmektir, vatandaşa eziyet etmek değildir. Polis, bekçi vatandaşa eziyet edecek biz bunu dillendiremeyiz, niye? Bir yandan da polis terörle mücadele… Edecek tabii.

Bekçilerle ilgili kritik uyarı: ‘Saray’a Jandarma ve polis yetmedi’

Terörle mücadele de edecek vatandaşa şefkatli yüzünü ve dost elini uzatacak. Orantısız güç kullanmayacak. Hukukun dışına çıkılırsa işler karışır. Bekçinin, polisin görevi teröristi bertaraf etmek ama bu hiç kimseye vatandaşa eziyet yapma hakkı vermez. AKP yandaşı olduğu için bekçi yapılan insanların bu tür davranışlarına daha çok tanık oluyoruz ve tekrarını istemiyoruz” dedi.

Benzer Haberler