AKP -SUKUK- Yahudi Şirket!

1 Şubat 2021 Pazartesi

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, TBMM Deprem Komisyonu’nda, kentsel dönüşümün finansmanına ilişkin sunum yapan akademisyenler, bu maliyetin karşılanması için faizin yasak olduğu İslami finans ile genellikle “şeriat uyumlu” tahviller olarak da adlandırılan “sukuk” uygulaması istemişler.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Seyfettin Erdoğan, hemen hemen tüm ülkelerin son zamanlarda temel finans kaynaklarının başında İslami finansal enstrümanlarının geldiğini belirterek Türkiye için de faizin yasak olduğu “İslami finans”ı önermiş.

Ben AKP’lilere her zaman Tele1’i izlemelerini öneriyorum.

Erdoğan Yönetimi zaten bu yönteme yabancı değil.

Ama bir farkla.

AKP’nin fırsat buldukça “faiz lobisi” diye İsrail’i, Yahudi Lobisi’ni suçladığı sır değil.

Gerçekten durum böyle mi?

Erdoğan Hükümeti, uzun zaman “Sukuk” uygulamasını Yahudi ağırlıklı Arnold & Porter Şirketi’yle yürüttü.

New York merkezli ünlü “Arnold and Porter” adlı şirket, Erdoğan Hükümeti adına milyarlarca dolarlık “şeriat yasalarına uygun Sukuk” işlemi yaptı.

Arnold and Porter 26 Eylül 2012 tarihinde Erdoğan Hükümeti’ne bir mektup yazarak bir dizi tavsiyede bulundu.

Şirket ekibi Steven Tepper, Marian Saxena, Jeremy Willcocks ve Benjamin Kieft “şeriat” yasalarına uygun olduğu gerekçesiyle Arapça “Sukuk” denen ihaleler yapmasını önerdi.

Öneride İstanbul’daki Somay Hukuk Bürosu, Sera Somay ile Nazlı Kurbanzade adları da bulunuyor.

Erdoğan Hükümeti, Arnold & Porter’ın önerisini uygulamaya koydu. Maliye kamu mülklerinin envanterini çıkardı. İstanbul ve Ankara’daki binaların listesini Hazine’ye gönderdi.

Hükümet, sadece 2012, 2013 ve 2014’te yaklaşık 6 milyar dolar değerinde “Sukuk” işlemi yaptı. Sukuk daha sonraki yıllarda da (20162018) şirket aracılığıyla devam etti.

Kısaca “ticari bir varlığın menkul kıymetleştirilerek sertifikalar aracılığıyla satımı” anlamına gelen “Sukuk” ihracında Erdoğan Yönetimi, uluslararası sermaye piyasasına milyarlarca dolar borçlandı.

Ülkelerin ekonomi bakanlıkları ve merkez bankalarına akıl hocalığı yapan ABD merkezli “Arnold & Porter”ın müşterileri (lobi ve danışmanlık) arasında birinci sırada İsrail yer alıyor. Müşterileri arasında Pakistan ve Tunus gibi Müslüman ülkelerde var.

AKP Yönetimi, “Sukuk” ihracında uluslararası sermaye piyasasına 2023 vadeli milyarlarca dolar borçlandı. “Sukuk Sertifikalarını”( devlet senedi) alanların kimliğini ve ne karşılığında aldıklarını bilmiyoruz.

Şüphesiz bu konuyu en iyi bilenlerden biri de bir dönem Hazineden sorumlu bakan olan Berat Albayrak.

Ancak “sukuk” sertifikalarından alanların sertifikalar oranında kamu mülklerine ortak oldukları biliniyor.

Böylece söz konusu mülkün geliri de onlara ait oluyor.

Dolayısıyla Erdoğan Yönetimi’nin hangi kamu malını “sukuk” yoluya kime ihraç ettiği bilinmiyor.

Benzer Haberler