AKP son anket sonucunu açıkladı: ‘Değişen bir tablo var’

9 Kasım 2021 Salı

AKP son anket sonucunu açıkladı: ‘Değişen bir tablo var’

AKP AR-GE ve Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, “Cumhurbaşkanı çok sıkı takip ediyor” diyerek partisinin son anketini açıkladı.

A Haber’de bir programa katılan AKP AR-GE ve Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, partisinin son anketin sonuçlarını açıkladı.

Buna göre ankette vatandaşlara, “Bu pazar bir genel seçin olsa hangi partiye oy veririsiniz?” sorusu yöneltildi. Alınan sonuçlara göre, “AKP yüzde 38,5’le rakiplerinin önünde ilk sıraya” oturdu. Ankete göre CHP yüzde 25,3, oy toplarken İYİ Parti yüzde 12,1’de kaldı. MHP yüzde 9,9 oy alırken HDP 9,2’yle MHP’nin gerisinde kaldı.

YENİ PARTİLER BARAJ ALTI

Yeni kurulan partilerden DEVA Partisi yüzde 1,7, Gelecek Partisi yüzde 1,1, Saadet Partisi yüzde 0,7, Memleket Partisi yüzde 0,6, Yeniden Refah Partisi yüzde 0,4, BBP yüzde 0,3, diğer partiler ise yüzde 0,2 oy aldı.

CUMHUR İTTİFAKI YÜZDE 50’NİN ALTINDA KALDI

2023 seçimleri öncesi Cumhur İttifakı’nın iki ortağı AKP ve MHP’nin toplam oyları ise yüzde 48,4 oldu. Cumhur İttifakı’nın oy oranın yüzde 50’nin altında kalması dikkatlerden kaçmadı.

“37 İLE 39 ARASINDA DEĞİŞEN BİR TABLO VAR”

Anketi yapan AKP’li Şen, diğer anket şirketlerine tepki göstererek, şunları söyledi: “Birileri operasyon çekiyor. Zihinleri bulandırıyorlar. Koskoca adam yalan söylüyor. Araştırmalarda şunu görüyorum; kararsızları yüzde 40 olarak belirtiyorlar. Böyle bir şey yok. Politize olmuş toplumda kararsız az olur. Bunu bilmiyorlar mı? Biliyorlar.

AK Parti’yi yüzde 30’un altında göstermeleri için kararsızları çok gösteriyorlar. Ben şimdi tek araştırma yapmıyorum. Ayda 3-4 tane araştırma yapıyorum ya da yaptırıyorum. Cumhurbaşkanı anketleri çok sıkı takip ediyor. Burada mevzu şu; gördüğümüz manzara burada bir tanesini kullanıyorsunuz. 37, 38, 39 küsuratlı rakamlarda görüyorum. 37 ile 39 arasında değişen bir tablo var.”

AKP’li Şen, partisinin son anketini açıkladı

“KARARSIZLAR YÜZDE 10-15 DEĞİL”

Şen sözlerine şu şekilde devam etti: “CHP de yine aynı şekilde 24’sını da 26’sını da görüyorum. Ama hiçbir yerde bunu sol tarafın da toplam seçmen sütununda olduğunu düşünelim hiçbir yerde kararsızı 10-15’in üzerinde görmüyorum. Yok öyle bir şey. Şimdi araştırmayı şöyle yaparsanız seçmenle katılımcılarla eskiden denek diyorduk. Ona soru formunu pusula şeklinde verirseniz ve hafifçe başınızı döndürüp buyurun siz işaretleyin derseniz orada kararsız olmaz. Ne kadarsa o kadar çıkar. Yüz yüze yapılan ankette karşınızda canlı birisi var. Bu anket Ekim 2021 anketidir.

“AK PARTİ HİÇ Mİ DÜŞMEDİ, DÜŞTÜ”

Kasım ayı anketi şuan sahada birkaç tane araştırma devam ediyor. Onları da göreceğiz. Yeni gelişmelerde anketi etkileyebilir. Burada şu söyleniyor “AK Parti 30’un altına düştü” bu yalandır. Peki, AK Parti hiç düşmedi mi? Düştü. Nerden bunu biliyorum? Çünkü ölçüyorum. Ama nereye düştü 38. Ama ben diyorum ki; bunun 37’lisini de gördüm 39’lusunu da gördüm. Ortadakini size veriyorum. AK Parti 42,5’ten buraya düştü ve bunun hesabını yapıyoruz.”

Son anket: İki ittifak arasındaki fark 3.1 puan, sonucu kararsızlar belirleyecek

Benzer Haberler