AKP, seçim paketini MHP’ye sundu

2 Haziran 2021 Çarşamba

AKP, seçim paketini MHP’ye sundu

Uzun süredir Seçim ve Siyasi Partiler Yasası değişikliği üzerinde çalışan AKP, hazırladığı son taslağı MHP’ye sundu. İki partiden heyetin son şeklini vereceği taslak daha sonra genel başkanlara sunulacak.

AKP, Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Yasası ile ilgili hazırladığı çalışmayı MHP’ye sundu. AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında oluşturulan komisyonun hazırladığı metin MHP’ye gönderildi.

AKP Merkez Yürütme Kurulu’nun geçen haftaki toplantısında AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MYK üyelerine sunulan taslak önce MHP ile müzakere edilecek.

Yazıcı, başkanlığındaki AKP heyeti ve MHP’den bir heyetin ortak toplantısında son şekli verilecek metin, ardından genel başkanların onayına sunulacak. Erdoğan ile Bahçeli’nin yapacağı son incelemenin ardından çalışma, diğer siyasi partilerle paylaşılacak.

28 Mayıs’ta AKP, Seçim ve Siyasi Partiler Yasası değişikliği çalışmalarını tamamlamıştı. MHP olası talepleri de dikkate alınarak ‘seçenekli’ hazırlanan öneri paketinde, başlangıçta yüzde 7 olarak öngörülen seçim barajının yüzde 5’e indirilmesi görüşü ağırlık kazanmıştı.

 

Benzer Haberler