AKP okur yazar olmayan kişiyi sandık görevlisi yapmış

Yayın tarihi: 14 Mayıs 2023 Pazar 1:03 pm - Güncelleme: 14 Mayıs 2023 Pazar 1:03 pm

Zonguldak’ta AKP’nin okur yazarlığı bulunmayan bir kişiyi sandık görevlisi yaptığı ortaya çıktı. Yaşanan duruma sandıkta görevli CHP’li avukat itiraz etti. Ancak itiraza rağmen sandık başkanı AKP’li üyeyi değiştirmedi. Bunun üzerine İlçe Seçim Kurulu’na itiraz edildi.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Orhan Oğuz Ortaokulu’nda bulunan 1048 numaralı sandıkta AKP’nin okuma yazma bilmeyen bir kişiyi görevlendirdiği belirlendi. Sandıkta görevli CHP’li avukat Hasan Tuzcu, yaşanan olayla ilgili sandık başkanına sözlü olarak itiraz etti. Ancak okuma yazma bilmeyen üye değiştirilmedi. Bunun üzere CHP’li sandık görevlileri ve avukat İlçe Seçim Kurulu’na itiraz etti.

Türkiye sandık başında! Dakika dakika gelişmeler

VATANDAŞIN AD VE SOYADINI OKUYAMADI

Sözcü’nün haberine göre; Avukat Hasan Tuzcu, yaptıkları itirazı sandık başkanının dikkate almadığını belirterek, “Seçmenin kimliğinde ad ve soyadını okuyamayınca fark ettik. İlgili kanun maddelerine göre sandık görevlileri okur yazar olmak zorundadır. Okur yazar olmadığı için sandık görevlisi kişi görevini yapamıyor. Yani kimlik kontrollerini yapamıyor ve oyların doğru sayılamamasına neden olacaktır. Yani seçim güvenliği tehlikeye düşüyor. Ayrıca Türkiye Barolar Birliği ile iletişime geçtik ve onlar da kesinlikle görev alamayacağını söyledi” ifadelerini kullandı.

YSK’dan TİP’e Erdoğan’ın üzerine taşan mühür açıklaması

KANUN NE DİYOR?

Seçim Kanunu’nun 73. maddesi şöyle: “Sandık başında oy verme başlamazdan önce veya oy verme sırasında, sandık kuruluna dahil siyasi parti üyelerinden biri veya birkaçı görevini yapmazsa, ceza hükümleri saklı kalmak üzere, yerine siyasi parti yedek üyelerinden biri getirilir. Bu dahi mümkün olmaz ve kurul üyeleri üçten aşağı düşerse, bu cihet tutanağa geçirilir ve eksikler, o seçim bölgesinde seçme yeterliğini haiz ve okur-yazar olanlar arasından, başkanın seçeceği kimselerle doldurulur.”