AKP nafakaya süre getirmek için harekete geçti

8 Şubat 2022 Salı

AKP nafakaya süre getirmek için harekete geçti

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın incelemeye aldığı nafaka düzenlemesinin detayları belli oldu. Buna göre 2 yılın altındaki evliliklerde 5 yıl, 5 ila 10 yıl arasındaki evliliklerde 12 yıl nafaka verilmesi planlanıyor. Süre sonunda nafaka alan eşin maddi olumsuzlukları devam ediyorsa ‘ara süre’ uygulanacak ve 2-3 yıl daha nafaka alabilecek.

İstifa eden Abdulhamit Gül’ün yerine atanan yeni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, nafaka düzenlemesi ile ilgili ilk adımı attı. Bozdağ’ın AKP kurmaylarıyla bir toplantı yapıp, taslağı AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunması planlanıyor.

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre, nafaka düzenlemesinin taslağında ana hatlar şu şekilde:

-Düzenleme ile “nafaka ödeme süresine üst sınır konulması” ve “evlilik süresine göre nafaka ödenmesi” sağlanacak.
-2 yılın altındaki evliliklerde 5 yıl, 5 ila 10 yıl arasındaki evliliklerde 12 yıl, 15 yılın üzerindeki evliliklerde evlilik süresi dikkate alınarak nafaka verilmesi planlanıyor.
-Süre sınırında takdirin tarafların durumuna göre hâkimde olacağı belirtiliyor. Hâkim, nafakayla ilgili karar verirken, ‘eşlerin iş ve gelir durumunu’ dikkate alacak.

AKP’Lİ KURMAYLARDAN ONAY

AKP’li kurmaylar, “Mevcut kanunda ‘Hakimler süresiz nafaka kararı verir’ diye bir ifade yok. Nafaka hâkim takdirinde fakat, Yargıtay’ın yerleşik içtihatları ile zamanla süresiz nafakanın uygulanması söz konusu oluyor. Bu nedenle mevcut kanunda yasal sınır koymanın gerekliliği ortaya çıktı” değerlendirmesi yaptı.

“ÖNCEKİ KARARLAR KENDİLİĞİNDEN KALKMAZ”

Ankara Barosu Başkanı Kemal Koranel, düzenlemenin geriye doğru yürümesiyle ilgili olarak, “Yasa değişimi halinde nafakalara ilişkin önceki mahkeme kararları kendiliğinden ortadan kalkmayacaktır. Her dosya kendine özeldir ve ayrı bir inceleme gerektirir. Önemli olan hâkimin takdir yetkisinin sınırlandırılmamasıdır” dedi.

‘Nafaka’ yerine ‘sadaka’ diyen eşe yeniden ödeme kararı

Benzer Haberler