AKP Kurmayları ‘ara zam’ tahminlerini açıkladı

25 Haziran 2022 Cumartesi

AKP kurmayları, temmuz ayında açıklanacak enflasyon rakamlarının ardından asgari ücrete gelmesi beklenen zam hakkında beklentilerini açıkladı.

Hayat pahalılığı giderek artarken alım gücü de hızla düşüyor. Geçim sıkıntısındaki vatandaş merakla temmuz ayında açıklanacak zamları bekliyor.

Yandaş Türkiye Gazetesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den asgari ücret konusunda bir hazırlık yapmasını istediğini yazdı. Haberde, asgari ücrette yapılacak artışla ilgili alternatifli teklifler hazırlandığı, bu hazırlıkların önümüzdeki hafta yapılacak kabinenin gündemine getirileceği bilgilerine yer verildi.

ASGARİ ÜCRET 5 BİN, EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 3 BİN 500

Bu bağlamda AKP ekonomi kurmayları, net asgari ücretin 5 bin lira civarında olmasının beklendiğini kaydediyor.

Memurlar ve emekliler başta olmak üzere, evde bakım ücreti ve 65 yaş üstü sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara verilen aylıklar 4 Temmuz’da açıklanacak haziran enflasyonu dikkate alınarak, 6 aylık enflasyon oranında artırılacak. Yapılan tahminlere göre 6 aylık artışın yüzde 38-40 arasında olması bekleniyor. Bu durumda, en düşük emekli aylığı 3.500 lira, evde bakım desteği 3.200 lira, sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlara verilen yaşlılık aylığının da 1.500 lira civarında olması bekleniyor.

Milyonları ilgilendiriyor! Bakan Bilgin asgari ücret için tarih verdi

Benzer Haberler