‘AKP kongresine davet edilen yüzlerce kişiye Cumhurbaşkanlığı’nda test yapıldı’ iddiası

24 Şubat 2021 Çarşamba

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, pandemi döneminde devam eden AKP’nin il kongreleri öncesinde katılımcılara kamu kaynakları kullanılarak Covid-19 testi yapıldığını söyledi. Emir, 17 Şubat’taki Ankara Kongresi’ne davet edilenlerin ise test için 16 Şubat günü Cumhurbaşkanlığına çağrıldığını belirterek, ‘yüzlerce katılımcıya PCR testleri algoritmadaki kriterlere bakılmaksınız ücretsiz bir şekilde yapıldığını’ belirtti.

Koronavirüs salgınının rağmen yapılan AKP il kongrelerine tepkiler sürerken, CHP’li Murat Emir, katılanlara belirti aranmaksızın Covid-19 testi yapıldığını ifade etti. CHP’li Emir yaptığı açıklamada, “Ankara’daki kongre öncesinde yüzlerce kişinin testi Cumhurbaşkanlığında yapıldı. İki gün önce de İzmir kongresinin testi için pazar günü kamu hastaneleri seferber edildi. Sağlık Bakanlığı, söz konusu AKP kongresi olunca ne kriter dinliyor ne de algoritma” dedi.

‘AKP’nin Türkiye genelinde düzenlediği il kongreleri için kamu hastanelerinin seferber edildiğini ve kongre katılımcılarına algoritma dışı Covid-19 testi yapıldığını’ belirten CHP’li Emir, konuyu Meclis gündemine de taşıdı.

Hastaneler AKP kongresine çalıştı!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi sunan Emir, şu ifadeleri kullandı: “Sağlık Bakanlığının Temaslı Algoritmasına ve vaka sorgulama kılavuzuna göre hastanelere başvuran kişilerin ücretsiz test yaptırabilmesi için birkaç belirtiyi birden bir arada taşıması gerekiyor. Semptomu olmayan vatandaşlar ise özel sağlık kuruluşlarında 250 TL ücret ödeyerek test yaptırabiliyor. Fakat bir süredir il il gezen Cumhurbaşkanı’nın düzenlediği AKP kongrelerine davet edilenlere, hiçbir kriter ve semptom aranmaksızın ücretsiz PCR testi yapılıyor.”

“CUMHURBAŞKANLIĞI SEFERBER EDİLDİ”

“Birçok ilde bu testler kamu hastanelerinde yapılırken Ankara’daki kongre için Cumhurbaşkanlığı kullanıldı. 17 Şubat’taki Ankara Kongresi’ne davet edilenler PCR testi için 16 Şubat günü Cumhurbaşkanlığına çağrıldı ve yüzlerce katılımcının PCR testleri algoritmadaki kriterlere bakılmaksınız ücretsiz bir şekilde yapıldı. Yine aynı şekilde iki gün önce İzmir’deki kongre için de aynı yöntem izlendi. Kongreye katılacakların testleri pazar günü kamu hastanelerinde yapıldı.”

“SAĞLIKÇIYA HAFTA SONU MESAİSİ YAPTIRILIYOR”

AKP’nin kongresi için kamu kaynaklarının seferber edildiğini ve sağlık çalışanlarına da hafta sonu mesai yaptırıldığını belirten Emir sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Algoritmalarla test yapılmasını zorlaştıran, belirti taşımasına karşın vatandaşlara test için bin bir dereden su getiren Sağlık Bakanlığı, söz konusu AKP Kongresi olunca ne algoritma tanıyor ne de kriter. Salgının başladığından beri tüm vatandaşlara maske-mesafe-hijyen kurallarına uyulması, kalabalık ortamlara katılmaması öneriliyor, Bilimsel Danışma Kurulunun önerileri doğrultusunda kılavuz ve algoritmalar yayınlanıyor. AKP il kongrelerinde sosyal mesafeye uyulmazken salonların dolu olmasıyla övünülüyor. Sağlık Bakanına soruyoruz. AKP il kongresine katılan yönetici ve üyelerinin hangi semptomla kamu hastanelerinde PCR testi yapıldı? Yoksa test yaptırmak için belirlenen kriterler arasına AKP yöneticiliği ya da üyeliği mi eklendi?”