AKP kimi aklıyor? Cinsel istismar faillerine af tasarısı yolda: Şikayet ve yaş farkı ‘belirleyici’

25 Ekim 2019 Cuma

AKP kimi aklıyor? Cinsel istismar faillerine af tasarısı yolda: Şikayet ve yaş farkı ‘belirleyici’

AKP’nin büyük tepkiyle karşılandıktan sonra geri çekmek zorunda kaldığı “cinsel istismar faillerine af” tasarısı, üzerinde değişiklik yaparak yeniden gündeme getiriliyor. AKP ve MHP’nin hazırlıklarını sürdürdüğü yargı paketinde, çocuğa yönelik cinsel istismar faillerinin yargılanmasında, “şikâyet olmaması ve aradaki yaş farkının 10’u geçmemesi” koşulunun eklenmesi üzerinde duruyor.

Yargı paketini büyük oranda tamamlayan AKP’de cezaların infazında terör, cinsel istismar ve uyuşturucu suçlarında uygulanacak oran konusunda görüş ayrılıkları ortaya çıktı.

Mevcut yasada, cinsel istismar ve uyuşturucu suçlarında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası 39 yıl, ömür boyu hapis cezası 33 yıl, süreli hapis cezalarının iste dörtte üçü infaz ediliyor.

Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, yapılan çalışmalarda diğer süreli suçlarda hapis cezalarında infazın üçte ikiden yarı yarıya, cinsel istismar ve uyuşturucu suçlarında ise dörtte üçten üçte ikiye düşürülmesi üzerinde duruldu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu suçlarda infaz oranlarının düşürülmesine karşı çıkması üzerine taslağın yeniden gözden geçirilmesi kararlaştırıldı.

NAFAKA VE İSTİSMAR AYNI PAKETTE GELEBİLİR

Bazı parti yöneticileri ise nafaka ve küçük yaşta evlendirilen çocuklarla ilgili düzenlemelerin de pakete eklenebileceğine dile getiriyor. Çalışmalarda, nafakanın bazı özel koşullar dışında 2 yıldan az olmamak üzere evlilik süresi ya da evlilik süresinin yarısı kadar verilmesi üzerinde duruluyor. Partide, bu konuda düzenleme yapılmasına gerek olmadığı, aile mahkemelerinin eğitimden geçirilmesiyle sorunların çözülebileceği görüşünü dile getirenler de var.

AKP, 3 yıl önce muhalefetin yoğun itirazları üzerine geri çekmek zorunda kaldığı “küçük yaşta evlendirilen çocuklarla ilgili cinsel istismar cezalarına bir defaya özgü af” düzenlemesi üzerinde yeni bir çalışma yaptı. AKP, “şikâyet olmaması ve aradaki yaş farkının 10’u geçmemesi” koşulunun eklenmesi üzerinde duruyor.

UYUŞTURUCU SUÇLULARI İÇİN MHP İLE GÖRÜŞÜLEBİLİR

Bazı AKP yöneticileri, söz konusu suçlarda infaz oranının mevcut yasadaki şekliyle korunabileceği üzerinde duruyor. Ancak bazı AKP yöneticileri de, “Uyuşturucu suçlarının cezalarını inanılmaz artırdık ama bir şeyi değiştirmedi. Tam tersine dışarıda bu işin rayici arttı, daha önce 1000 liraya taşıyorsa şimdi 10 bin liraya taşıyor. Şu anda hapishanelerde 284 bin kişi var. Giren çıkamıyor” görüşünü dile getiriyor.

AKP yöneticileri, Erdoğan’ın bu konuları MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüşeceğini ve paketin bir uzlaşma sağlanması durumunda netleşeceğini dile getiriyor. MHP, “torbacı” olarak da nitelendirilen uyuşturucu suçundan cezaevine giren faillerin affedilmesini istiyor. AKP, infaz paketini tüm partilerin tam desteğiyle TBMM’den geçirmek istiyor.

 

Benzer Haberler