AKP il başkanı beşinci kez “görevden affını” istedi: Elini rahatlatmak için…

Yayın tarihi: 21 Mayıs 2024 Salı 11:01 pm - Güncelleme: 21 Mayıs 2024 Salı 11:35 pm

Haber: HABER MERKEZİ

AKP Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın elini rahatlatmak adına görevimizden affımızı istedik” dedi.

AKP Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, partisinin il başkanlığında basın toplantısı düzenledi.

Hikmet Ayar, 2024 Yerel Seçimleri’nde AKP için Türkiye genelinde yaşanan oy düşüşünün Rize’de yaşandığını belirterek “görevden affını istediğini” söyledi. Hikmet Ayar, daha önce iki kez sözlü iki kez de yazılı olarak görevden affını istediğini belirterek bu kez bu talebinin yerine getirilmesini umduğunu ifade etti.

“BU İŞİ RİZE’DEN BAŞLATALIM”

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “elini rahatlatmak” için görevden affını istediğini belirten Hikmet Ayar şu ifadeleri kullandı:

“Değerli Hemşehrilerim;

31 Mart seçimleri ile ilgili kısa bir değerlendirme yapmak istiyorum. Belediye başkanlık oylarımızda da İl Genel Meclisi oylarımızda da düşüş vardır.

Türkiye genelindeki düşüş ile Rize’deki düşüş aynı oranda olmuştur. Seçimlere katılım oranında da düşüş olmuştur.2019’a göre Türkiye genelinde seçime katılım %84,61 ‘den %78,55’e düşerken Rize’de %83,24’den % 78,73’e düşmüştür.

2019 yılında 18 belediyeden 14 belediye kazanmışken 31 Mart’ta 13 belediye kazandık. 2019’da kaybettiğimiz iki ilçe belediyesini bu sefer kazanırken, daha önce kazandığımız üç belediyeyi kaybettik. 14 belediyemiz vardı. Şimdi de 13 belediyemiz var.Bu 13 Belediyenin sekiz tanesi eski arkadaşlarımız, beş tanesi de yeni isimlerdir.

30 il Genel Meclisi üyeliğinden 25 tanesi bizde iken şimdi yine 24 üyelik bizde. Bu 24 İl Genel Meclisi üyemizin 15 tanesi yeni isimlerden oluşmuştur.

İl Belediye meclisimizde 31 üyeden 25 tanesi yine bizde. Bu 25 üyenin 11 tanesi eski arkadaşlarımızdan oluşurken 14 tanesi de yeni arkadaşlarımızdan oluşmuştur.

Bütün bu sonuçlarla Rize her yönden Türkiye birincisi olmasına rağmen bu sonuçlar elbette bizi mutlu edecek sonuçlar değildir.

Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimini yapmak üzere 1 Mart 2023 tarihinde tekrar AK Parti Rize İl Başkanlığı görevine getirildim.

14 Mayıs ve 28 Mayıs 2023 seçimlerinde sonra İl Başkanlığı görevinden ayrılmama izin verilmedi. Kongreleri yapacaksın dediler.

Kongreler ertelenince yerel yönetimler seçimini de yapacaksın dediler.Böylece bugünlere geldik.

2 kere sözlü 2 kerede yazılı olarak görevden affımı istememe rağmen müsaade alamamıştım.

Seçim sonuçlarını değerlendirirken de ifade ettiğim gibi 31 Mart seçimlerinde hem il genel meclisi oylarında hem de belediye Başkanlığı oylarında Rize Türkiye birincisi olmasına rağmen kendimizi başarılı addetmiyoruz.

Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın elini rahatlatmak adına bu işi Rize’den başlatalım diyerek Rize İl Başkanlığı görevimizden affımızı istedik.

Tekrar altını çiziyorum bizi memnun etmese de Rize seçim sonuçları olarak hâlâ Türkiye birincisidir.

Türkiye birincisi olan Rize’nin il başkanı olarak görevden affımı isteyerek bu süreci başlatmak istedim. Bu kararım seçim sonuçlarından bağımsız olarak alınan bir karardır. Zira yukarıda da belirttiğim gibi seçim öncesinde bu talebimi 2 kere yazılı 2 kere de sözlü belirtmiştim.

Umarım ve ümit ediyorum ki Genel Merkezimiz bu sefer bu talebimi kabul edecektir.

Sadece il Başkanlığı görevimden ayrılıyorum. Bir nefer olarak, Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Partimin emrinde olmaya her zaman devam edeceğim.

Rize kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ŞAMİL TAYYAR VE MEHMET METİNER’DEN DESTEK

Hikmet Ayar’ın görevinden affını istemesine eski AKP milletvekilleri Şamil Tayyar ve Mehmet Metiner’den destek geldi.

Şamil Tayyar, “AK Parti Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, görevinden ayrılacağını açıklamış. Türkiye genelinde en yüksek oyu Rize’de aldığımız halde başkan, oy kaybından dolayı sorumluluk hissederek istifa kararı almış. Basına yansıyan haber üzerine Hikmet başkanı aradım. Cumhurbaşkanımızın elini rahatlatmak istediğini söyledi. ‘Paradigma değişikliğine ihtiyaç var’ diyor. Uzunca sohbet ettik, aynı frekanstayız. Duyarlı, örnek bir davranış. Umarım, bu değişim sürecinde yük olanların değil yükü paylaşanların sayısı daha da artar.” ifadelerini kullandı.

Tayyar’ın paylaşımını kendi sosyal medya hesabından alıntılayan Mehmet Metiner ise, “Hikmet başkanla aynı dönemlerde vekillik yaptık. Bu örnek davranışından dolayı kendisini yürekten tebrik ediyorum. Umarım emsal oluşturur” dedi.

Babası eski AKP’li! İYİ Parti’den istifa eden vekil CHP yolunda iddiası

AKP Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın elini rahatlatmak adına görevimizden affımızı istedik” dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ