AKP broşürü paylaşan müdürden kadınlara hakaret

18 Mart 2021 Perşembe

AKP broşürü paylaşan müdürden kadınlara hakaret

Mersin’in Toroslar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Baysal’ın, kadın memurlara yönelik yaptığı hakaret ve aşağılayıcı sözleri müfettiş raporunda da yer aldı. Baysal’ın sosyal medya hesabında AKP broşürü de paylaştığı görüldü.

Sözcü’de yer alan habere göre; Toroslar İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Baysal, kurum içinde kadın memurlara yönelik aşağılayıcı tutum ve hakaretleri geçtiğimiz yıl şikayet konusu oldu. Tarım ve Orman Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Kurulu’na kadın bir memurun yaptığı şikayet üzerine soruşturma başlatıldı. Olayın araştırılmasının ardından ortaya konan müfettiş raporunda, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin geçtiğimiz yıl ocak ayında geldiği Mersin’de bir otelde vatandaşlarla tarım sektörü için bulunduğu toplantının 17.30’da bittiği, salonun çıkış bölümünde vatandaşların bakan ile fotoğraf çektirmeye plaket vermeye çalışırken, iki kadın memurun yürüdüğünü gören Müdür Ali Baysal’ın, yüksek sesle vatandaşların ortasında yan yana yürüyen iki kadın memurdan birine “Dikkat et seni kötü yola düşürür. O…luğa alıştırır” dediği vurgulandı.

RAPORDA DA YER ALDI

Müfettiş raporunda ayrıca müdür Ali Baysal’ın şikayetçi memurlardan biri için ise, “Gız senin su faturan kaç TL geldi? Kız sen dulsun, kocan da yok ne yapıyorsun da su faturan bu kadar yüksek geliyor? Topuklu ayakkabı giyme peşine erkek takacaksın” dediği, tayin isteyen aynı kadın memura “Sen dulsun, o da de bekar, ikiniz çok iyi anlaşırsınız. Bol bol erkek avlamaya çıkarsınız, daha sonra pişman olursun”, yine bayan memura “Topuklu ayakkabı giyme, peşine erkek takacaksın, sen dulsun, saçın sarı saçımı siyaha boyat, başımı kapat” gibi aşağılayıcı, rencide edici cümleler sarf ettiği” belirtildi.

CEZA ALDI

Memurların şikayetiyle hakkında yapılan müfettiş soruşturmasında disiplin yönünden ‘1 yıl kademe ilerlemesi, 1/8 oranında aylıktan kesme ve 1/30 oranında maaş kesme’ cezası alan Müdür Ali Baysal, idari yönden de ‘İdarecilik görevinin üzerinden alınarak’ başka ile atanması istendi. Söz konusu müfettiş raporuna Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin de ‘Olur” verdiği ancak aradan bir ayı aşkın süre geçmesine rağmen suçlu bulunan Müdür Ali Baysal’ın hâlâ görevini sürdürdüğü belirlendi. İlgili bakanlık tarafından da Çankırı’ya ataması yapılan ve AKP Toroslar İlçe Başkan ve Milletvekili aday adayı olduğu belirlenen Baysal’ın hâlâ görevde tutulması, akıllara “Kim koruyor?” sorusunu getirdi.

AKP PAYLAŞIMI

Bu arada, raporda kendisine yönelik suçlamaları kabul etmediği belirtilen Müdür Ali Baysal’ın, kişisel Facebook hesabında ise “Toroslardan bir ışık doğuyor, hedef 2023. Milletvekili Aday Adayı” şeklinde öz geçmişinin de bulunduğu bir el broşürünü de paylaşması dikkat çekti.

Yandaş Sabah AKP’yi yine topa tuttu

Benzer Haberler