Akbelen’deki ağaç katliamına ilginç bahane: Yangın büyümesin diye…

8 Ağustos 2021 Pazar

Akbelen’deki ağaç katliamına ilginç bahane: Yangın büyümesin diye…

Muğla Akbelen Ormanları’nda termik santralde kullanılacak kömürün çıkarılması amacıyla kurulacak maden ocağı alanında ağaç kesimine başlandı. Köylülerin günlerdir nöbet tuttuğu Akbelen’de enerji şirketinin sahadaki ekipleri, ağaçları yangınların büyümesinin engellenmesi amacıyla kestiklerini aktardı.

Akbelen Ormanları’ndaki ağaçların kesilmemesi için köylüler, Kurban Bayramı’nda nöbet başlatmıştı. Köylülerin nöbetine, çok sayıda çevreci, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti de destek vermişti. Köylülerin ağaçların kesilmemesi için çadırlarda tuttukları nöbetlere, Muğla’daki orman yangını sırasında da devam etmişti.

Köylüler ve çevreciler, Akbelen Ormanları’ndaki ağaçların bugün kesilmeye başlandığını duyurdu. Köylülere destek veren çevreci Deniz Gümüşel, ağaçların Orman Genel Müdürlüğü tarafından değil enerji şirketi tarafından kesildiğini açıkladı. Enerji şirketinin saha ekipleri ağaçların, yangının önlenmesi amacıyla kesildiği belirtildi.

Köylüler ve çevreciler, durumu Jandarma’ya da bildirdi. Bu sırada, iş makineleri alana girdi. Köylüler, iş makinelerini, önüne oturarak durdurdu. Köylüler ayrıca termik santralin önünde de eylem yaptı.

Akbelen Ormanı’nda kıyım başladı, köylüler nöbette

 

Benzer Haberler