Akaryakıt istasyonları kapısına kilit vurmaya başladı!

25 Ocak 2022 Salı

Akaryakıt istasyonları kapısına kilit vurmaya başladı!

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, petrol istasyonlarında yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Çelik, istasyonların satılık ya da kiralık olduğunu birçoğunun da kapısına kilit vurduğunu söyledi.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Ali Çelik, düzenlediği bir basın toplantısıyla petrol istasyonlarında yaşanan sıkıntıları dile getirdi. Duvar’dan Taner Yeşilsu’nun haberine göre, sektörün can çekiştiğini ifade eden Çelik, “Geçmiş yıllarda bir şehrin ticari gücü olan akaryakıt istasyonları, günümüzde can çekişmeye başladı. İflasın eşiğine geldi” diye konuştu. 15-20 bin litre satış yapan istasyonların hepsinin zarar ettiğini belirten Çelik, yol kenarlarında bulunan istasyonların yüzde 70 civarının satılık veya kapalı olduğunu söyledi.

“GİDERLER İKİ KATINA ÇIKTI”

Petrol istasyonlarının artan maliyetler ve akaryakıt fiyatları nedeniyle büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Çelik, “Ortalama minimum 15-20 milyon TL sermaye bağlamak durumunda olan akaryakıt istasyonu sahibi iş insanlarımız, son yıllarda TMGD iş güvenliği, mesul müdürlük gibi bir sürü ilave masraf gerektiren yükümlülüklerinin yanı sıra artan maliyetler ile masraflarını karşılayamaz hale geldi. Akaryakıt 6 TL iken litrede 0,70 TL olan bayi karı, litre fiyatı 14 TL olmasına rağmen hala 0,70 TL. Ama bu süreçte işçilik, elektrik, doğalgaz gibi birçok gider iki katına çıkmış durumda. Son dönemlerde sık sık zam gelmesi, özellikle kurum ödemelerinde ödemenin yapıldığı tarihteki fiyatın değil de satışın yapıldığı tarihteki fiyatın baz alınması nedeniyle büyük mağduriyetler yaşanmaya başlandı. İstasyonların girişine devran satılık devren kiralık levhaları asılmaya başladı, birçoğu da kapısına kilit vurdu. Daha büyük sıkıntılar ve mağduriyetlerin oluşmaması için yöneticilerimizden bu feryadı duymalarını ve sorunların çözümü için gerekli desteği sağlamalarını rica ediyoruz” diye konuştu.

Muğla’da akaryakıt işletmecileri iflasın eşiğinde!

Benzer Haberler