Akaryakıt fiyatlarına brent ve dolar darbesi! Dev zamlar yolda

23 Mayıs 2022 Pazartesi

Doların yeniden yükselişe başlaması, brent petrol fiyatlarındaki artış akar yakıt fiyatlarına zam alarak yansıyacak. Akaryakıt fiyatlarının yapılacak zam sonrası önce 25 TL barajını geçeceği, ardından 30 TL barajını zorlayacağı ileri sürüldü.

Milli Gazete’nin haberine göre, Rusya- Ukrayna savaşı ile başlayan küresel petrol fiyatlarındaki sallantı endişesini sürdürüyor.

Petrol, haftanın ilk işlemlerinde ABD akaryakıt pazarı ve büyüme endişeleri dolayısıyla dolarda yaşanan fiyatlamaların etkisiyle yükselişle başladı. ABD ham petrolü 111 dolar seviyesine çıkarken, Brent petrol de 113 doları gördü.

Türkiye’de de geçtiğimiz hafta akaryakıt fiyatlarına peş peşe zam gelmişti. Brent petroldeki bu yükselişten sonra Türkiye’de benzin ve motorine dev zam yapılacağını sektör temsilcileri açıkladı. Benzin ve motorinde önce 25 TL barajının aşılacağı ardından da 30 TL’yi zorlayacağı ifade ediliyor.

Benzine büyük zam geldi! İşte son fiyatlar

“DURDUĞU YERDE PARA YİYOR”

Bu zamların bir çok araç sahibini zorlayacağını belirten sektör temsilcileri “Hafta sonları araç kullanmak için kapının önünde araç tutulmaz. Bunun vergisi var. Kasko masrafı var. Araç durduğu yerde bile para yiyor. Satanlar ise parayı artacak faize yatırırsam ek gelir olur düşüncesinde” yorumunu yapıyor.

Petrol piyasasında özellikle ABD’de bir hafta içinde başlayacak olan otomobil kullanımının yoğun olduğu sezonun etkileri izleniyor. Hafta sonu İngiliz Financial Times (FT) gazetesine yansıyan OPEC+ haberi de piyasa aktörlerinin yakından takip ettiği bir gelişme olarak kaydedildi.

Habere göre Suudi Arabistan OPEC+ koalisyonu için de Rusya’nın rolünü destekleyerek, ABD’nin Rusya’yı izole etme planlarını kenara koyacak.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman FT’ye krallığın OPEC+ ile Rusya’yı da içeren bir anlaşma üzerinde çalışmayı ümit ettiğini söyledi.
Piyasada bir yandan da dünyanın en büyük petrol ithalatçısı Çin’de salgına ilişkin gelişmeler de yakından izleniyor. Ülkede salgına ilişkin karışık bir tablo söz konusu.

Benzer Haberler