Dünyanın tanıdığı akademisyenlere operasyon… Çok sayıda gözaltı

16 Kasım 2018 Cuma

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı dahil pek çok akademisyen sabah saatlerinde gözaltına alındı. Yapılan operasyonun soruşturma dosyasına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala’nın tutuklu bulunduğu Anadolu Kültür’e yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 20 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince belirlenen adreslere eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Operasyonda Anadolu Kültür’ün Yönetim Kurulu Başkanvekili Yiğit Ekmekçi, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Hakan Altınay, Genel Koordinatör Asena Günal ve dernek danışmanları Çiğdem Mater ile Meltem Aslan ile Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Turgut Tarhanlı’nın da aralarında bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan 8 ismin daha arandığı bildirildi.

AVUKAT BELEN GEZİ EYLEMLERİNİ İŞARET ETTİ
Evrensel’e konuşan Prof. Dr. Betül Tanbay’ın avukatı Bahri Belen, ‘Gezi eylemleri’ni işaret etti. Belen, ‘soruşturma numarasının 2014 tarihli olduğunu’ aktardı. Belen, “Bize verilen bir bilgi yok henüz ama öyle sanıyorum ki Gezi ve onunla bağlantılı olaylar nedeniyle yapılmış bir operasyon. Anadolu Kültür’e yönelik olduğu bilgisi de var ama henüz netleşmiş bir durum yok” dedi.

BİR YILDIR İDDİANAME YAZILMADI

İş adamı Osman Kavala, 1 Kasım 2017’de ”Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” ve ”Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlarından tutuklanmış, ancak aradan bir yıl geçtiği halde iddianame yazılmamıştı.

Gözaltıları bu sabah Eski ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras Twitter’dan paylaştığı mesajla duyurdu.