Aile hekimlerinin paylaşım yapması ve demeç vermesi yasaklanıyor

3 Temmuz 2021 Cumartesi

Aile hekimlerinin paylaşım yapması ve demeç vermesi yasaklanıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzaladığı yönetmeliğe göre, hekimlerin izinsiz röportaj vermesi ve sosyal medya paylaşımında bulunması yasaklanıyor. AHEF, yönetmeliğin her maddesine dava açacaklarını duyurdu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı ‘Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne göre hekimlerin izinsiz röportaj vermesi ve sosyal medya paylaşımında bulunması yasaklanıyor. Sosyal medya paylaşım yapan hekime 50 ceza puanı kesilirken, basına üç kez izinsiz konuşan aile hekiminin sözleşmesi yenilenmeyecek ve işsiz bırakılacak.

Sözleşmenin iptal edilmesi gerektiğini belirten aile hekimleri, “Hekimler sussun, gerçekler bilinmesin sözleşmesidir bu. Haklarımız için eylemlerimize ve basına demeç vermeye devam edeceğiz. Kabul etmiyoruz, her türlü hukuki yollara başvuracağız” tepkisini gösterdiler.

“EYLEMLERİMİZ İŞ BIRAKMAYA KADAR GİDEBİLİR”

Cumhuriyet’ten Sibel Bahçetepe’ye konuşan İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi, aile hekimi Dr. Recep Yılmaz Koç, tepkilere neden olan yönetmelikle ilgili olarak “Başımızda Demokles’in kılıcı gibi duran bir yönetmelik. Aile hekimleri koronavirüs döneminde aile sağlığı merkezindeki aksaklıkları, problemleri dile getirince, aşı sorunlarını anlatınca, bakanlığı eleştirince sanırım böyle bir yönetmelikle sesleri kısılmak istendi. Şimdi bunları konuşursa aile hekimleri sözleşme feshi ve işini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaklar. Yönetmeliğe karşı TTB olarak da İstanbul Tabip Odası olarak da davalar açacağız. Hukuk mücadelemiz sürecek. Arka arkaya eylemler yapabiliriz, arkasından iş bırakmaya kadar gidilebilir, saha çok tepkili” dedi.

“HER MADDESİNE DAVA AÇACAĞIZ”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu tarafından yapılan açıklamada ise, “Yayımlanan ücret yönetmeliği değil, baskı, ceza ve ücret ödememe yönetmeliğidir. İş güvencemizi ortadan kaldıran yönetmeliği kabul etmiyoruz” denildi. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 2. Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan ise “AHEF olarak bu yönetmeliği asla kabul etmiyoruz ve her maddesine dava açacağımızın bilinmesini istiyoruz” denildi.

Benzer Haberler