Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’ndan yönetmelik değişikliğine itiraz

5 Eylül 2020 Cumartesi

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, yapılan yönetmelik değişikliği ile 3 ay ek ödeme yapılmasıyla sorunların çözülmediğini belirterek, “Ek ödemelerin şarta bağlanmalı ve mart ayından değil ağustos ayından başlatılmalı” şeklinde itiraz etti.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) 5 Eylül tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle aile hekimlerinin taleplerinin karşılanmadığını, haklarının gözetilmediğini anlatan bir açıklama yayımladı.

AHEF’ten yapılan yazılı açıklamada, “Emek ve çabalarımızın görmezden gelinmesi bizi son derece üzmüştür. Son 6 ayda tüm poliklinikler kapılarını kapatıp ülkenin sağlık sistemi üzerimize yüklenirken, aşılarımızı, gebelerimizi hiç aksatmadan takip ederken, üvey evlat muamelesi görerek canla başla çalıştığımız mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz aylarının bir kalemde yok sayılmasını kabul edemeyiz” denildi.

Yönetmelik değişikliğinde yapılacak ek ödemenin pandeminin yayılımı ile ilgili şarta bağlanmasına itiraz eden AHEF, “İzin vekâlet şartı, negatif performans şartı, cari sınıflama şartına bir de pandemi şartı ile zirveye çıkan şartlarınız ile meslek onurumuzu hiçe sayıp, gururumuzu kırıp, güvensizliğimizi bir kez daha pekiştirdiniz” değerlendirmesi yaptı.

Beş bin aile hekimi ve aile sağlığı çalışanının salgınla mücadele ettiği hatırlatılarak, “Covid 19 olduğu için maaşı kesilen hekimlerden bir özür bile dilenmezken, iş güvenliği sağlığı hiçbir şekilde sağlanmazken, memleketin tüm kanallarından koro halinde ’aile hekimine bu parayı verdik!’ haberleri; ettiğimiz yemini, meslek onurumuzu, güvenimizi zedelemektedir! Hekimler yüzyıllardır olduğu gibi mesleğimizin gereğini icraya devam ederken bu onur kırıcı yaklaşımı kabul etmedik, etmeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Aile hekimlerine koronavirüs salgını nedeniyle ek ödeme yapılacak

Benzer Haberler