Aile Bakanlığı’ndan Turhan Çömez’in ‘yurttan kaçan çocuklar’ yayınına suç duyurusu: Yasa dışı ve kurgu

Yayın tarihi: 25 Haziran 2024 Salı 10:56 pm - Güncelleme: 25 Haziran 2024 Salı 11:06 pm

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yurttan kaçan çocuklarla yaptığı yayın gerekçesiyle İYİ Partili vekil Turhan Çömez hakkında suç duyurusunda bulundu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, haklarında koruma kararı olan ve kaldıkları yurttan izinsiz ayrıldığı belirtilen iki çocukla sosyal medya hesabından yayın yaptığı gerekçesiyle İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez hakkında suç duyurusunda bulundu.

‘YASA DIŞI VE KURGU YAYIN’

Çömez’in yayının ‘kurgulanmış’ ve ‘yasa dışı’ olduğunu süren bakanlık açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Haklarında koruma kararı olan ve kuruluştan izinsiz ayrılan iki çocuğumuzla kurguladığı ve yasa dışı gerçekleştirdiği yayındaki iddialar ile ilgili halihazırda adli ve hukuki süreçler devam etmektedir. Ancak Turhan Çömez, çocuklarımızla bu yayını gerçekleştirerek hem devam etmekte olan adli ve hukuki süreçlerin güvenliğini tehlikeye sokmuştur hem de çocuklarımızın daha fazla zarar görmesine sebep olmuştur. Gizlilikle ve titizlikle yürütülen soruşturmalara dair bilgileri bu şekilde yayınlayan bu kişinin çocukların can güvenliğini tehlikeye attığı unutulmamalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu gereği Bakanlığımız tüm çocukların üstün yararını gözetmektedir. “Türkiye Cumhuriyeti Milletvekili” sıfatını taşıyan bir kişinin Anayasamıza ve ilgili kanunlara uyması beklenmekte, aynı hassasiyeti gözeterek çocuklarımızı siyasi bir malzeme olarak kullanmak yerine onları güçlendirmek ve korumak için yapılabilecekleri yapıcı bir dille dile getirmesi gerekmektedir. Unutulmaması gereken şey, çocukların siyaset üstü olduğudur! Bugüne kadar çocuklarımızın hayatlarını ve güvenliklerini kimsenin siyasi emellerine FEDA ETMEDİK, ETMEYECEĞİZ!

Ayrıca devlet kurumlarından herhangi bir izin almadan devlet korumasında olan çocuklarla ZORLA gerçekleştirilen, KURGU DOLU yayına dair çocukların bu yayının yapıldığı yere götürülmesinde başta Turhan Çömez ve dahli bulunan tüm ilgililer hakkında “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması”, “Bakım ve gözetim altındaki kişinin rıza dışı kaçırılması” ve “Özel hayatın gizliliğini ihlal” suçlarından SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUZ! Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

ÇOCUKLARDAN VAHİM İDDİALAR

Çömez’in X hesabından yayınladığı söz konusu yayında Ankara’da kaldıkları yurttan kaçan iki çocuk yurda ilişkin hakaret, darp, bıçaklama, uyuşturucu ve tecavüz iddialarında bulundu. Yayında çocukları devlete geri teslim edeceğini söyleyen Çömez ise “Umarım AK Parti ve MHP’li arkadaşlar onay verir ve tüm bu rezilliklerin üzerine gidebiliriz” ifadelerini kullandı.

Bahçeli rahatsızlandı, MHP’li başkan görüntü almak isteyen gazetecileri azarladı

 

 

Kaynak: HABER MERKEZİ