AİHM’den Ragıp Zarakolu kararı

15 Eylül 2020 Salı

AİHM’den Ragıp Zarakolu kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) siyaset akademilerinde ders verdiği için KCK davasında tutuklanan Ragıp Zarakolu’nun başvurusunda hak ihlali gerçekleştiğine karar verdi.

AİHM, BDP siyaset akademilerinde ders verdiği için KCK davasında tutuklanan Ragıp Zarakolu’nun başvurusunda BDP’nin yasal bir siyasi parti olduğunu, akademide ders vermenin suç sayılamayacağına işaret ederek, özgürlük ve güvenlik hakkı ile ifade özgürlüğünün ihlaline karar verdi.

bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre kararda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) ‘güvenlik ve özgürlük hakkı’nın düzenlendiği 5. Maddesi ile ifade özgürlüğünü güvence altına alan 10. Maddesinin ihlal edildiğine hükmedildi.

Mahkeme, KCK adı altındaki davada yaklaşık 5 ay tutuklu yargılanmış olan Zarakolu’na 6 bin 500 Euro manevi tazminat ödenecek.

NE OLMUŞTU?

PEN International onursal üyesi de olan Zarakolu, 27 Ekim 2011’de, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca dönemin Barış ve Demokrasi Partisi’nin siyaset akademisine yönelik yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 60 kişi içerisindeydi. ‘KCK üyeliğiyle’ suçlanarak tutuklanmıştı.

19 Mart 2012 tarihli iddianameyle 183 kişiye ‘KCK İstanbul Ana Davası’ açılmış, Zarakolu da aynı suçlamayla davanın sanığı olmuştu. Hakkındaki ana suçlama, BDP siyaset akademisinde ders vermek olan Zarakolu, 10 Nisan 2012’de tahliye edilmişti.

Ragıp Zarakolu tutuklu kalmasıyla ilgili somut delil veya makul şüphe bulunmadığı gerekçesiyle AİHM’e başvurmuştu. Ayrıca yargı kararlarında gerekçe gösterilmediğini belirtti. Başvurusunda, tutuklamaya karşı etkin başvuru hakkını kullanamadığını da ekledi. AİHM başvurusunda, tutuklu kaldığı sürede ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini de öne sürmüştü.

 

 

 

Benzer Haberler