AİHM’den Nazlı Ilıcak kararı!

14 Aralık 2021 Salı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, (AİHM) Nazlı Ilıcak’ın ifade hürriyetinin ihlal edildiği gerekçesiyle Türkiye’ye 16 bin euro para cezası verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, (AİHM) Nazlı Ilıcak kararını açıkladı. Mahkeme bire karşı 5 oyla alınan kararda gazeteci Ilıcak’ın ifade hürriyetinin ihlal edildiğine hükmetti. Bu kapsamda Türkiye’ye 16 bin euro (256 bin TL) para cezası verildi.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Nazlı Ilıcak, 15 Temmuz darbe girişimi devam ederken attığı Tweetler ile çalıştığı Bugün gazetesi nedeniyle hakkında ‘terör örgütü üyeliğinden’ açılan davada tutuklanarak cezaevine konulmuştu.

26 Temmuz 2016 tarihinde Bodrum’da gözaltına alınan Ilıcak, 29 Temmuz 2016 tarihinde çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı. Yargılama sonucunda Şubat 2018’de aldığı müebbet hapis cezası 3 Ekim 2018’de onandı. Fakat 5 Temmuz 2019’da Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bu karar bozuldu. Eylül 2019’da basına yansıyan ve yaklaşık bir yıl öncesinde yazdığı mektubunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan özür dilediği ve salıverilmesini talep ettiği ortaya çıktı. İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 4 Kasım 2019 tarihli kararıyla “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı ve adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Nazlı Ilıcak söz konusu mahkumiyet kararı ile güvenlik, özgürlük ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini belirterek 2017 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuştu. Mahkeme kararını açıkladı ve Ilıcak’ın anılan haklarının ihlal edildiğine hükmetti.

 

Benzer Haberler