Ahmet Türk, Kılıçdaroğlu’nu “İki meseleye de parmak bastı” diyerek kutladı

23 Nisan 2023 Pazar

Eski Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk, Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, gündemden düşmeyen Kürtler’ ve ‘Alevi’ videoları için kutladı.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde önce ‘Kürtler’ ardından ‘Alevi’ başlığı altında iki video yayınladı. Kılıçdaroğlu’nun videoları kısa sürede ülke gündemine oturdu.

Kılıçdaroğlu’nun videosuna bir yorum da HDP’li siyasetçi Ahmet Türk’ten geldi. T24’ten Murat Sabuncu’ya konuşan Türk,Hem Kürtlerle ilgili hem Alevilerle ilgili iki videosunu da seyrettim. Kendisini kutluyorum. Gerçekten Türkiye’nin gerçeklerine parmak basan bir noktada olduğunu gördüm. Keşke daha önce bunlar olsaydı, daha önce bu meseleleri tartışmaya açsaydık. Toplumun bu sorunlar üzerinde, Kürt meselesi, Alevi meselesi üzerinde tartışabilecek bir zemin yaratılsaydı daha faydalı olurdu ama sonuç olarak kutluyorum kendisini. Gerçekten çok güzel ifade ederek iki meseleye de parmak bastı. Umut ediyorum ki bugün ortaya koyduğu tavrı yarın iktidara geldiklerinde de sürdürür. Çünkü Türkiye’nin insanları, halkları kucaklaştırmaya, bütünleştirmeye, değerlerine saygı gösteren bir sisteme, bir yönetime ihtiyacı var” ifadelerini kullandı.

“CUMHURBAŞKANI OLMA POTANSİYELİ YÜKSEK BİR İNSANA NASIL SALDIRILDIĞINI GÖRÜYORUZ”

Ahmet Türk Kılıçdaroğlu’na yönelik provokasyonlara ilişkin ise şunları söyledi:

Bugünkü siyaset anlayışından kaynaklanan süreçle provokatörlerin cumhurbaşkanı olma potansiyeli yüksek bir insana nasıl saldırdığını görüyoruz. Toplumun değerleriyle oynayan, bu değerler karşısında yobaz, ırkçı bir siyaset isteyen bazı kesimlerin devreye girdiğini görüyoruz. Yani bütün bunlara baktığımızda işlerin çok kolay olmadığını görüyoruz. Ama kararlılıkla bu işin üzerine gidildiği zaman çözülebileceğine inanıyorum. Tabii ki zaman ister, sabır ister, altyapının çok iyi hazırlanmasını ister. Ama burada kararlı olmak lazım. Kararlı olmadığınız zaman olmaz.

Bir anımı anlatayım. Kürt sorununun çözümü konusunda ilk çalışmaya başladığımızda Cumhurbaşkanı -o zaman Başbakan- Erdoğan’la bir görüşmemiz oldu. Bu konuda kararlı olduğunu ifade etmişti. O zaman fazla konuşmadık, kendisini dinledik. Bir şey söyledim orada. Dedim ki, ‘kurtlar puslu havayı sever, kararlı olmayacaksanız hiç başlamayın bu işe’. Tayyip Bey ‘çok kararlıyım’ şeklinde bir yanıt vermişti. Yani bugün de evet toplumun büyük bir kesimi tartışıyor. İnsanlar son dönemdeki gelişmeleri izledi. Kılıçdaroğlu’na hem saldırıyı, hem Kürt meselesini, Kürtlerle ilgili durumu gündeme getirmesini, hem de Alevi konusunu… Medyada çok büyük bir yankı buldu, çok büyük bir izleyici buldu.

Şimdi bütün bunlardan sonra eğer bir kararlılık gösteremezse inanın ki toplumda yeniden bir umutsuzluk başlar. Sözler yerine gelmezse, iktidara gelseler bile bunun çok uzun ömürlü olacağını sanmıyorum. Bunu da açıkça ifade etmek istiyorum. Yani beklentiler büyüdü. Yapılan açıklamalardan sonra toplumun, Kürtlerin, demokratların, aydınların, Alevilerin beklentileri daha da büyüdü. İşte bütün bunlara yanıt verecek bir tutumun, bir davranışın içinde olmaları bence önemlidir ve bu konuda kararlılık da önemlidir diye düşünüyorum.

AKŞENER YORUMU: ÜMİT EDİYORUM KÜRTLERİ İNKAR ETMENİN TÜRKİYE LEHİNE OLMADIĞINI GÖRMEYE BAŞLARLARLAR

Türk, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile ilgili olarak ise, “Son günlerde mesajları biraz daha olumlu ama biliyorsunuz çok farklı ideolojiden gelen altılı bir masa var. İleride sıkıntıların çıkma ihtimali çok büyük, açıkça söylemek gerekir. Ama ümit ediyorum ki onlar da artık bu işin farkına varırlar. Yani Kürtleri inkâr etmenin, Kürtleri yok saymanın Türkiye’nin lehine olmadığını görmeye başlarlar. Gerçekten her siyasetçi ve Türkiye’de demokrasiyi, kardeşliği önemseyen herkes bu konudan yeniden düşünmek ve bu önemli sorunun çözümü konusunda katkı sunmak ve bir sorumlulukla karşı karşıya bulunduğunu düşünmelidir” yorumunu yaptı.