Ahmet Hakan’dan makam odası yorumu! ‘İlle de Abdülhamid tablosu asacaksam…’

10 Şubat 2020 Pazartesi

Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir’in makam odasına astığı II. Abdülhamid tablosu tartışmaya neden oldu. Ahmet Hakan, Abdülhamid tablosuyla ilgili başlayan tartışmalara katıldı.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Sağlık Bakanı Yardımcısı Halil Eldemir’in makam odasına Abdülhamid tablosu asmasından ardından başlayan tartışmalara katıldı.

Hakan, “Eğer ‘bakan yardımcısı’ olsaydım çok sevsem bile bu tartışmalı yönlerini göz önünde bulundurarak asmazdım Abdülhamid tablosunu. İlle de asacaksam evimdeki çalışma odama, yani mahrem alanımdaki bir duvara asardım. Böylece lüzumsuz bir tartışmaya da meydan vermemiş olurdum” ifadelerini kullandı.

İŞTE O YAZI: MAKAM ODASINDA ABDÜLHAMİD TABLOSU

SAĞLIK Bakan Yardımcısı Halil Eldemir’in makam odası burası…

– Odanın en münasip yerinde Atatürk fotoğrafı var.

– Yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafı…

– Onun yanında da Abdülhamid tablosu…

Abdülhamid tablosu nedeniyle tartışılıyor bu makam odası.

*

Bir sakıncası var mı, yok mu?

Bu konuda söyleyeceklerim şunlardır:

– Ben ne aşırı Abdülhamid hayranıyım ne de karşıtı…

*

– Abdülhamid’e karşı yürütülen operasyonların tabii ki farkındayım. Tarihteki önemini de biliyorum. Eğitime yaptığı büyük katkıyı her zaman takdirle anıyorum.

*

– Ama Abdülhamid’in müthiş bir vesvese içine girerek hafiyeciliği yükseltmesini de iki Türkiye büyüklüğünde toprak kaybetmesini de unutmam, unutamam.

*

– Abdülhamid ne ulu hakandır benim gözümde, ne de kızıl sultan… Ulu hakan olduğu tarafları da vardır, kızıl sultan olduğu tarafları da…

*

– Eğer “bakan yardımcısı” olsaydım… Çok sevsem bile bu tartışmalı yönlerini göz önünde bulundurarak asmazdım Abdülhamid tablosunu…

*

– İlle de asacaksam… Evimdeki çalışma odama, yani mahrem alanımdaki bir duvara asardım. Böylece lüzumsuz bir tartışmaya da meydan vermemiş olurdum.

Benzer Haberler