Ahmet Davutoğlu’ndan adaylık çıkışı

12 Mart 2022 Cumartesi

Gelecek Partisi Lideri Ahmet Davutoğlu, 6 muhalefet partisinin bir araya gelmesine ilişkin konuştu. Davutoğlu, partilerin cumhurbaşkanı adaylığı konusunu “istişare” etmediği belirterek ismin öncelikli konu olmadığını dile getirdi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İzmir’deki programları kapsamında bir otelde gazeteciler ile bir araya geldi. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için mutabakat metnine imza atan 6 muhalafet partisinin adaylık konusunu istişare etmediğini bildiren Davutoğlu, “Şu aşamada öncelikli konumuz isim tespiti değil.” dedi.

Konuşmasında kentte dünden bu yana yaptığı ziyaret ve temasları değerlendiren Davutoğlu, parti olarak İzmir’de iddialı olmak istediklerini bildirdi.

Bir gazetecinin Gelecek Partisi’nin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” mutabakat metnine imza attığını, Millet İttifakı’na dahil olup olmayacaklarını sorması üzerine Davutoğlu, mutabakat metninin bir seçim ittifakı olmadığını söyledi.

Davutoğlu, şunları belirtti:

“İttifak seçimle ete kemiğe bürünür. Bu bir seçim ittifakı değil. 2018 seçimlerinden sonra Saadet Partisi bu ittifaka aslında devam etmedi. Benim şahsi kanaatim yapılandırılmış, ilkeleri açık bir şekilde ortaya konulmuş, gelecek planlaması itibariyle de ana bir perspektifin verildiği bir ittifak yapılanmasının, ittifakın yeniden yapılandırılmasının doğru olacağı kanaatindeyim. Ancak bu konular istişareye açık konulardır. Bunlar konuşulacak.

Partilerimizin Türkiye’nin ortak gelişimi çerçevesinde daha geniş tabanlı bir iş birliği yapmasını araştıracağız. 27 Mart’ta tekrar bir araya geleceğiz. Bütün bu konular tekrar konuşulacak. Önemli olan iyi niyet. Önemli olan şahsi hesaplamalarımızın, planlamalarımızın ülke vizyonunun önüne geçmemesi. Bizleri memnun eden o masada liderler arasında bu konuda karşılıklı güvene dayalı bir psikolojinin oluşması. Sonraki adımları hep birlikte değerlendireceğiz.”

ADAYLIK

Cumhurbaşkanlığı adayıyla ilgili değerlendirmesi sorulan Davutoğlu, bu konunun henüz mutabakat metnine imza koyan liderlerin gündeminde olmadığını söyledi. Davutoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Cumhurbaşkanı adaylığı konusu etrafında istişare etmedik. Sadece bu konunun günü geldiğinde konuşulması gerektiğine dair genel bir kanaat birliği var liderler arasında. Doğru olan husus şu, cumhurbaşkanı adaylığı konusu da o masada istişare edilecek. Kişilerden daha çok cumhurbaşkanlığı makamının gerektirdiği niteliklerin öne çıkması, o nitelikler tanımlandıktan, gerektirdiği şartlar oluştuktan sonra kişiler konuşulabilir. Şu aşamada öncelikli konumuz isim tespiti değil.”

Rusya, Ukrayna arasındaki savaşa ilişkin de Davutoğlu, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün Türkiye’nin çıkarına olduğunu belirterek, “O bölgede sürecek olan her savaş enerji fiyatları artışına, ekonomik ilişkilerin neredeyse durma noktasına gelmesine neden olacaktır. Özellikle son dönemde Antalya’da dışişleri bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen 3’lü diplomasi çok doğru.”

KARAMOLLAOĞLU: 6’LI İTTİFAK DİYEBİLİRİZ

Ahmet Davutoğlu, 6 muhalefet partisinin bir araya gelmesinin ittifak olmadığını savundu. Fakat Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu, katıldığı bir TV programında 6 muhalefet partisinin bir araya gelmesinin sadece parlamenter sistem çalışması için olmadığını belirterek, “Artık 6’lı bir ittifak diyebiliriz” demişti.

Karamollaoğlu’ndan akaryakıt zamlarına tepki: Eşel mobil sistemi derhal geri gelmeli

Benzer Haberler