Ağaçların kesilme kararını veren yetkililer hakkında suç duyurusu

14 Temmuz 2021 Çarşamba

Ağaçların kesilme kararını veren yetkililer hakkında suç duyurusu

Muğla’da 600 dönümlük orman arazisindeki ağaçların kesilmesine izin veren Orman Genel Müdürlüğü yetkililerine, yaşam savunucuları tarafından suç duyurusunda bulunuldu.

Muğla’nın Milas ilçesindeki İkizköy ve Akbelen köyleri arasındaki 600 dönümlük orman arazisinde ağaçların kesilmesine izin veren Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Suç duyurusunu Karadam ve Karacahisar Mahalleleri Doğayı ve Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği avukatı İsmail Hakkı Atal yaptı. Atal’ın, Milas Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdikleri dilekçede; orman kesimi ile ilgili idari prosedürün devam ettirilmesinin, Türk Ceza Kanunu’nda tanımlanan “temel milli yararlara karşı faaliyette bulunmak üzere yarar sağlama” ve “görevi kötüye kullanma” suçu olduğu iddia edilerek Çevre Kanunu’na muhalefet edildiği ileri sürüldü. Bu gerekçelerle Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri hakkında kamu davası açılması talep edildi.

“KESİME GELDİKLERİNDE ENGEL OLACAĞIZ”

İkizköy Çevre Komitesi adına konuşan Nejla Işık, şunları söyledi:

“YK Enerji’nin ve Orman İşletmesinin kesim için 15 Temmuz Perşembe günü Akbelen Ormanı’na kesim için geleceğinin duyumunu aldık. Çok sıkıntılıyız, çok stresliyiz. Bu kadar haykırmamıza rağmen, bu kadar sitem etmemize rağmen, ‘Burası bizim akciğerimiz, kesemezsiniz’ dememize rağmen, halen daha bunların planları yapılıyor. Hukuki sürecimiz başlamışken, davamız sonuçlanmamışken, biz buraya bilirkişinin gelmesini beklerken, bayram tatilini fırsata çevirmeyi planlıyorlar. Kesinlikle köylü olarak yine bunun önünde duracağız. Kesinlikle kestirmeyeceğiz. Artık, ellerinizi Akbelen Ormanı’ndan çekin. Dünyayı, Türkiye’yi talan ettiğiniz yeter. Artık yeter.”

İkizköy Çevre Komitesi, geçen ay Akbelen Ormanı’nın kesim kararının iptali ve maden genişletilmesi çalışmasının ÇED’e tabi tutulması için internet üzerinden imza kampanyası başlatmıştı. Kampanyaya, başlatıldığı günden bu yana toplam 19 bin 175 kişi imza verdi.

Benzer Haberler