Afyon’da 1 işçi öldürüldü; Polis: Cenazenizi alın çıkın

14 Eylül 2020 Pazartesi

Afyon’un Dinar ilçesine çalışmaya giden Vanlı inşaat işçilerine silahlı saldırıya uğradı. İşçilerden Özkan Tokay yaşamını yitirirken, Fırat T. ve Emrah Ö. isimli işçiler yaralandı. Afyon Valiliği, ‘meselenin toplumsal yanının bulunma’dığı açıklamasını yaparken, Halk TV’ye bilgi veren Mehmet Tokay ırkçı bir saldırı olduğunu söyledi.

Dinar ilçesinde henüz bilinmeyen bir nedenden meydana geldi. İnşaat işi yapan kardeşlere kimliği bilinmeyen bir kişi tarafından silahla ateş açıldı. ̧Açılan ateş sonucu 25 yaşındaki işçi Özkan T. Yaşamını yitirirken, Fırat T. ve Emrah Ö. isimli işçiler yaralandı. Yaralı işçiler ilçe devlet hastanesine kaldırıldı.

Erciş’ten ve diğer kentlerden yola çıkarak Afyon’a gitmek isteyen işçilerin akrabalarının bir kısmı Erciş çıkışında diğerleri ise Afyon girişinde kurulu polis kontrol noktalarında durduruldu.

POLİS: CENAZENİZİ ALIN ÇIKIN

Öte yandan Afyon’da konuyu takip eden bir polis yetkilisi yaralı işçilere ölünüzü buradan alın ve çıkın dediği öne sürüldü.

Olaya ilişkin HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Sarısaç, aile görüştüğü belirterek, şunları aktardı:

“Antalya’ya inşaatta çalışmak üzere giden Van-Erdişli -Çaldıranlı Kürt işçiler oradaki işleri bitiyor ve yaklaşık bir hafta önce Afyon’a başka bir inşaat işi için geçiyorlar. Burada çalışırken yan binadan gelen birileri tartışmaya başlayıp belinden çektiği silahla Fırat T.’nin kafasına silah dipçiğiyle birden çok defa vurup yaralıyor. Kardeşi Fırat T.’nin dövülmesine müdahale etmek isteyen Özkan T. birden fazla kurşunla katlediliyor.

‘KATLEDİLEN GENCİN AİLESİNİN AFYON’A ALINMAMASI İÇİN SEFERBERLİK İLAN EDİLDİ’

“Yine Van’ın Çaldıran ilçesinden olan Emrah Ö. yaralanıyor. Diğer 4 Kürt işçiye de ateş açılıyor fakat onlar her hangi bir yara almıyorlar. Olayı duyan aile bireyleri ve akrabalar Afyon’a gitmeye çalışıyor fakat Afyon Belediye başkanı, İl Emniyet müdürü ve savcısı gelin gerekli belgeleri imzalayın ve cenazenizi alın gidin zaten Afyon’a kimliğinde Van yazan kimse alınmayacak boşuna uğraşmayın deniyor. Cenazesini almaya ,Van’dan gitmeye çalışan Özkan T.’nin babası ve akrabaları Tatvan’dan geri dönmek zorunda kaldılar. Kürtler katledilirken hiçbir tedbir almayan devlet yetkilileri,bütün imkanlarını katledilen gencin ailesinin Afyon’a alınmamasına seferber etmiş durumda. Tıpkı Sakarya’da linç edilen Kürtleri korumayıp, Mardin’e onları desteğe giden heyetimizi sırf oraya almamak için köyde Covid-19 vakası olmamasına rağmen köyü bir hafta karantinaya alması gibi.”

AFYON VALİLİĞİ: MESELENİN TOPLUMSAL YANI YOK

Afyon Valiliği tarafından saldırıyla ilgili yapılan açıklamada, olayın bir inşaatta çalışan işçiler ile inşaata komşu olan bir evde yaşayan aile arasında gürültü ve oluşan tozdan dolayı gerçekleşen tartışmadan kaynaklandığı söyledi.

Saldırıda kullanılan silah ve aletlerin muhafaza altına alındığı belirtilen açıklamada, “Olayda kullanılan silah ve demir muhafaza altına alınmış olup, olayın faali olarak değerlendirilen ve firar ettiği tespit edilen Ö.A. isimli şahsın yakalanması için çalışmalar kolluk kuvvetlerince devam etmektedir” denildi.

Meselenin toplumsal yanının bulunmadığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Olay, yargıya intikal etmiş ve cumhuriyet başsavcılığınca soruşturma başlatılmıştır. Olayın inşaat işçileri ile inşaata komşu aile arasında cereyan ettiği, toplumsal bir yanının bulunmadığı anlaşılmıştır. Konunun bazı değişik sosyal medya platformları ve haber sitelerinde iddia edilen hususlarla bir ilgisinin bulunmadığı anlaşılmış olup, olayın sebebine ilişkin gösterilen gerekçelerin maksatlı olarak çarpıtılarak yalan haberlere dönüştürüldüğü tespit edilmiştir.”

AMCA TOKAY: IRKÇI BİR SALDIRI

Tele1’e konuşan hayatını kaybeden işçinin yakınlarından biri, “Valilik ne zaman ırkçı saldırı dedi ki, burada doğruyu söylesin. Çocuklar kahvaltı yaparken inşaatın yan tarafında oturan bir çocuk gelip, “Toz yapıyorsunuz” demiş. Bunun üzerine birbirlerine laf atmaya başlamışlar. Daha sonra çocuğun babası gelmiş, direk çocuklarımıza ateş etmeye başlamış. Göğsüne gelmiş kurşunlar hayatıni kaybeden Özkan Tokay’ın . Yok yere öldürüldü çocuklarımız. Telefonlarına da el koymuşlar. Birkaç tane de şahit toplamışlar, yalan ifade versinler diye. Olay, örtbas edilmeye çalışılıyor. Çocuklarımızın her biri de başka hastaneye götürülmüş. Onlara ulaşmada bile zorluk çektik” ifadelerini kullandı.

Halk TV’den Fırat Yaşilçınar’a konuşan amca Ahmet Tokay ise saldırının ırkçı bir saldırı olduğunu söyledi.

HDP’DEN AÇIKLAMA: KÜRT İŞÇİLERE ATEŞ AÇILDI

Saldırıya ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından yapılan açıklamada, “Kürtlerin uğradıkları ırkçı saldırılar, iktidarın cezasızlık politikasının da bir sonucudur. Afyon’daki ırkçı cinayetin takipçisi olacağız.” denildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Sakarya’da Kürt işçilerin saldırıya uğramasının ve linç edilmesinin üzerinden daha 1 ay bile geçmeden, bu kez Afyon’da ırkçı bir saldırı yaşandı. Kentte inşaat işinde çalışan Kürt işçilere ateş açıldı. İnşaat işçisi Özkan T., bu saldırı sonucunda hayatını kaybetti, Fırat T. ve Emrah Ö. ise yaralandı.

Hayatını kaybeden Özkan T.’ye Allah’tan rahmet, ailesine başsağlığı ve sabır; yaralananlara ise acil şifalar diliyoruz.

İktidarın Kürt halkına yönelik düşmanca iç-dış politikası ve söylemi, toplumda linç kültürünü besleyen anlayışı, bugün ortaya çıkan bu tabloyu da yaratmaktadır. Afyon’da genç bir Kürt işçinin hayatını kaybetmesinin sebebi, AKP-MHP iktidarının nefret söyleminden vazgeçmemesi, bu konudaki sayısız uyarımızı dikkate almamasıdır. Kürtlerin uğradıkları ırkçı saldırılar, iktidarın cezasızlık politikasının da bir sonucudur.

Afyon’daki ırkçı cinayetin takipçisi olacağız. Kürtlere yönelik ırkçı saldırılarda bulunanların hiçbir ceza almamalarının normalleşmesine izin vermeyeceğiz.”

Benzer Haberler