Afet bölgesine giden Bakan Pakdemirli: Vatandaşımız derelerden uzak durmanın yollarını arayacak

24 Temmuz 2021 Cumartesi

Afet bölgesine giden Bakan Pakdemirli: Vatandaşımız derelerden uzak durmanın yollarını arayacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Artvin’in Arhavi ilçesinde selden etkilenen alanlarda incelemelerde bulundu. Pakdemirli, “Karadeniz zor bir coğrafya, küçüklü büyüklü 120 bin dere var. Bu derelerin hepsini tahkim edemeyiz. Önce vatandaşımız kendini korumanın yollarını arayacak, derelerden uzak durmanın yollarını arayacak.” diye konuştu.

Artvin’in Arhavi ilçesinde meydana gelen sel bölgesine ziyarette bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, vatandaşlarla görüşerek ‘geçmiş olsun’ dileklerini iletti. Kapisre deresindeki taşkın koruma çalışmalarını inceleyen Bakan Pakdemirli, taşkın nedeniyle hem yol hem de içme suyu hattında problem olduğunu söyledi.

Pakdemirli şunları söyledi:

“En kısa sürede yaraları saracağız. Bölgeye 20 ile 50 kilogram arasında bir yağış düşeceği söyleniyor. Bu yağış, diğer yağışların çok altında ama toprak çok doygun olduğu için taşkın ve heyelan riski var. O nedenle herkesin dikkatli olması gerekiyor. Devlet bu kadar yatırım yapmış, bu kadar daha yapsa bunları tamamen engelleme imkanımız olmayacak. Çünkü ister istemez bu taşkınlar beklenmedik bir şey. Dün burada beklenmeyeni yaşadık ve bunlar devam edecek. Karadeniz zor bir coğrafya, küçüklü büyüklü 120 bin dere var. Bu derelerin hepsini tahkim edemeyiz. Önce vatandaşımız kendini korumanın yollarını arayacak, derelerden uzak durmanın yollarını arayacak. En azından taşkın ve sel anlarında derelerden uzak durmanın yollarını arayacak.”

Benzer Haberler