Afet bölgesinden ‘salgın’ açıklaması

Yayın tarihi: 18 Mart 2023 Cumartesi 6:54 pm - Güncelleme: 18 Mart 2023 Cumartesi 6:54 pm

Hatay Valiliği, afet bölgesinde büyük bir salgın başladığı yönünde öne sürülen iddialara ilişkin açıklama yaptı. Valilikten yapılan açıklamada, “Bir salgın söz konusu değildir” denildi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından, afet bölgesinde ‘salgın yaşandığı’ yönündeki iddialara Hatay Valiliği’nden yanıt geldi.

Bir salgının söz konusu olmadığını belirten valilik, “Hatay il düzeyinde vaka sayıları geçen yıl sayıları ile benzer düzeydedir. Bir salgın söz konusu değildir” açıklamasını yaptı.

Hatay Valiliği’nden yapılan açıklamada son günlerde, bölgede salgın hastalık olduğuna dair olan iddialar yalanlandı.

Valiliğin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bu çerçevede Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ile Tarım ve Orman Bakanlığı koordinasyonunda, uzman ekiplerce şahit numuneler düzenli olarak alınmakta ve bu numuneler frigolu araçlarda 3 gün boyunca muhafaza edilmektedir. Hatay il düzeyinde vaka sayıları geçen yıl sayıları ile benzer düzeydedir. Bir salgın söz konusu değildir. Bu bilgiler ışığında, bazı basın yayın organlarında yer alan ‘bölgede büyük bir salgın olduğuna’ dair iddialar gerçek dışı ve yalandır. Bu tür yalan haberler, deprem bölgesinde hayatın normale dönmesi ve afetzedelerimizin ihtiyaçlarının ivedi bir şekilde karşılanması için tüm kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve gönüllülerin iyi niyetli ve özverili çalışmalarına gölge düşürmeyi amaçlayan provokatif bir nitelik taşımaktadır. İlgililer hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır.”

İYİ Partili Çömez: Çocuklarda yoğun ve salgın bir şekilde ishal vakalarına tanık oluyoruz