AFAD Kandilli Rasathanesi’nden rahatsız!

Yayın tarihi: 14 Haziran 2024 Cuma 1:24 pm - Güncelleme: 14 Haziran 2024 Cuma 1:24 pm

AFAD tarafından hazırlanan raporda, Kandilli Rasathanesi’nin deprem açıklamalarını ‘yetki ve görev çakışması’ olarak nitelendirirdi.

AFAD, 2024-2028 Stratejik Planı’nı yayınladı. Raporla, AFAD’ın Kandilli Rasathanesi rahatsızlığı ortaya çıktı.

Kısa Dalga’dan Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, raporun, “Mevzuat Analizi” bölümünde AFAD’ın “Depremlerin büyüklük ve şiddeti gibi temel verilerini kamuoyuna resmi olarak duyurmak” görevi ile ilgili 4 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesi’ne dikkat çekildi.

Burada, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin meydana gelen depremlerle ilgili sosyal medya paylaşımlarına ve açıklamalarına dikkat çekildi. Raporda, şu “tespit” yapıldı:

“Deprem meydana geldiğinde depreme ilişkin duyuruyu yapmakta resmi olarak tek yetkili kurum olan AFAD’ın yanı sıra Kandilli Rasathanesi deprem parametrelerine ait bilgileri paylaşmaktadır. Bu durum, kamuoyunda farklı algılanarak yetki ve görev çakışmasına neden olmaktadır.”

Raporda, bu tespite ilişkin “Yetki ve görev çakışmasını gidermek için AFAD’a Kararname ile verilen yetkinin uygulaması hususunda gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir” denildi.

‘ÜNİVERSİTELER GÖZLEM VERİLERİNİ BAŞKANLIĞA AKTARIR’

Raporda, depremlerin büyüklük ve şiddeti gibi temel verileri resmi olarak duyurmak ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 36. maddesi anımsatıldı. Kararnameye 2022 yılında eklenen madde, şu düzenlemeyi içeriyordu:

“Deprem gözlemi yapan üniversiteler, mahalli idareler ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlar, deprem gözlem verilerini eş zamanlı olarak Başkanlığa aktarır. Meydana gelen depremin büyüklük ve şiddeti gibi temel verilen kamuoyuna resmi olarak sadece Başkanlık tarafından duyurulur.”

AFAD ve Kandilli’den iki farklı deprem açıklaması

Kaynak: TELE1