Adnan Oktar duruşması ertelendi! Ali Sadun Engin: Acun Ilıcalı’nın ağabeyiyle Asya’yı gezdik

Yayın tarihi: 21 Mayıs 2024 Salı 5:59 pm - Güncelleme: 21 Mayıs 2024 Salı 8:37 pm

Adnan Oktar silahlı suç örgütünün finans yapılanmasına yönelik yapılan bugünkü duruşmada savunma yapan Ali Sadun Engin, Acun Ilıcalı’nın ağabeyi ile Asya’yı gezdiklerini anlattı. Engin bu gezilerinde Al Pacino ve Robert De Niro gibi ünlülere kendilerini anlattıklarını söyledi. Ara kararın açıklandığı duruşmada tutuklu sanıklardan Paşa Durmuş tahliye edildi, duruşma 15 Ekim’e ertelendi.

Silahlı suç örgütü yöneticisi Adnan Oktar’ın yargılandığı davanın İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Ali Sadun Engin, Paşa Durmuş, Orkun Şimşek ve 4 tutuksuz sanık katıldı. Duruşmada taraf avukatları hazır bulundu.

Sanık avukatları örgüt merkezinin Anadolu yakasında olduğu gerekçesiyle yetkisizlik kararı verilerek davanın Anadolu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesini talep etti. Mahkeme heyeti bu talebi oybirliğiyle reddetti.

“ORALARDA HİZMETLERİMİZDEN BAHSETTİK”

Duruşmada savunma yapan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın kayınbiraderi tutuklu sanık Ali Sadun Engin, “Seküler bir çevrede büyüdüm. 12-13 yaşından itibaren evrim teorisini öğrendim. Din eğitimi haftada 1 saat ve çok yüzeyseldi. Sonra arkadaşlarla tanıştım ve sorduğum sorulara çok güzel cevap verdiler. Bundan sonra hayatımı değiştirdim ve dine yöneldim. Ben dinimi yaşamak için kimseden emir almak zorunda değilim. Allah yolunda harcadığımız bütün emeklerimiz kapatılmak isteniyor. Biz bunları bütün varımızla yoğumuzla yaptık. Hayatımın her evresinde suça karşı olduk. Karakolun yolunu bilmezdim. Biz sivil toplum kuruluşuyuz. Gönüllülük esastır. Oralarda hizmetlerimizden bahsettik. İsrail ile köprü görevi gördüğümüz yazıyor. İllegal işler için de köprü oluşturulabilir, doğruyu hakkı anlatmak için de köprü kurmuş olabiliriz” diye konuştu.

“ACUN ILICALI’NIN AĞABEYİ İLE ASYA’YI GEZDİK”

Ünlü oyuncu ve müzisyenlere telkinde bulunduğunu anlatan Engin, “Cat Stevens ile tanıştık, yeni adı Yusuf İslam, kendisine telkinde bulunduk, İslam’a gelmesi için. Kendisini davet ettik, Adnan Oktar ile tanıştı. Adnan Oktar ona dedi ki ‘Allah sana büyük yetenek vermiş’. Mesela Acun Ilıcalı’nın ağabeyi ile Asya’da beraber gezdik. Oralarda hizmetlerimizden bahsettik. Al Pacino ve Robert De Niro gibi isimlere hizmetlerimizi anlattım. Birebir sohbetimiz var. Ya ben gidiyorum Al Pacino ile konuşuyorum sonra gidiyorum AVM’de kadın mı kovalıyorum. Bu nasıl mantık. Adnan bey yazdığı kitaplardan bir kuruş bile telif almamıştır, alsaydı şu anda milyoner olurdu Biz hükümetten resmi izinler alarak konferanslar düzenleyebiliyorduk. Ben hiçbir zaman maddi kazanç elde etmedik. Adnan Bey’in de en takdir ettiğim yanı bu. Ben deistlerle, ateistlerle mücadele etmek için ömrümü verdim. Ben ilk namaz kılmaya başladığımda bu heyecanımı gidip aileme anlattım. Ateistlerle ciddi mücadele etmek için ömrümü verdim” dedi.

PAŞA DURMUŞ TAHLİYE EDİLDİ

Savunma yapan tutuklu sanık Paşa Durmuş da, “HTS çakışmaları işim nedeniyledir. Verdiğim hizmetler nedeniyle yaptığım görüşmelerden dolayıdır. Adnan Bey’i eserlerinden tanıyorum. Milli şuurumun gelişmesinde çok faydalı oldu bu eserler. Çok ilgimi çektiği için bu camiadan tanıdığımız insanlarla sohbetimiz gelişmiştir. Bir kere Adnan Oktar’ı gördüm” ifadelerini kullandı.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti Paşa Durmuş’un tahliye edilmesine karar verdi. Diğer tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilerek duruşma 15-16-17 Ekim tarihlerine ertelendi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca Adnan Oktar’ın da aralarında bulunduğu 4’ü tutuklu 42’si firari toplam 72 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma kapsamında bin 17 sayfalık iddianame düzenlenmişti. İddianamede Adnan Oktar, Ulviye Didem Ürer, Tarkan Yavaş ve Alev Babuna’nın aralarında bulunduğu 13 şüphelinin birden fazla kez “Nitelikli cinsel saldırı”, “Çocuğun cinsel istismarı”, “Cinsel taciz”, “Basit cinsel saldırı”, “Nitelikli dolandırıcılık” ve “Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklamak” suçlarından bin 938’er yıldan 2 bin 758 yıl 6’şar aya kadar hapisle cezalandırılması istenmişti. 59 şüphelinin “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak” suçundan 2.5 yıldan 6’şar yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilirken, bu sanıklardan 27’sinin “Nitelikli cinsel saldırı”, 8’inin ise “Cinsel taciz” suçundan değişen oranlarda hapisle cezalandırılması talep edilmişti. 9 banka ise suçtan zarar gören sıfatıyla iddianamede yer aldı.

Yargıda ‘Adnan Oktar trolleri’ krizi! Bakanlık Cumhurbaşkanlığı’na şikayet edildi iddiası

Kaynak: ANKA