Adliyeye sevk edilen 51 Boğaziçilinin 30’u hakkında tutuklama talebi!

3 Şubat 2021 Çarşamba

Adliyeye sevk edilen 51 Boğaziçilinin 30’u hakkında tutuklama talebi!

Boğaziçi Üniversitesi’nin Güney Kampüsü’nde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan kararıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektör Melih Bulu’ya karşı düzenlenen protesto gösterisinde gözaltına alınan 51 öğrencinin hepsi serbest bırakıldı.

Boğaziçili öğrencilerin tamamı serbest

AKP’li Melih Bulu’ya karşı sürdürülen protestolarda gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen 51 yurttaşın 30’u hakkında tutuklama kararı çıkartılırken, 12 yurttaşa ev hapsi verildi. Dokuz yurttaş ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin Cumhurbaşkanlığı kararıyla rektörlüğe atanan Prof. Dr. Melih Bulu’ya karşı eylemleri sürüyor. Üniversite içindeki eylemlerde gözaltına alınan 51 öğrenci emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerin Cumhurbaşkanlığı kararıyla rektörlüğe atanan Prof. Dr. Melih Bulu’ya karşı yaptıkları eylemde gözaltına alınan 51 öğrenci, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeye sevk edildi.

Gözaltına alınanlardan 51 kişi, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü’ndeki sorgularının ardından otobüslerle getirildikleri Bayrampaşa Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık kontrolleri tamamlanan 51 kişi adliyeye sevk edildi.

EMEK VE ADALET PLATFORMU: ARKADAŞLARIMIZ SULH CEZA HAKİMLİĞİNE SEVK EDİLDİ

Emek ve Adalet Platformu sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Arkadaşlarımız tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildiler” dedi.

SERBEST BIRAKILAN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİSİNDEN İLK AÇIKLAMA

Boğaziçi’nden gözaltına alınıp yurt dışı yasağıyla serbest bırakılan 9 öğrenciden biri Yol TV’ye yaptığı açıklamalarda, “Arkadaşlarımızın acilen serbest bırakılmalarını istiyoruz. Kayyum zulmü bitene kadar mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

TAHLİYE OLAN ÖĞRENCİLER SEVİNÇLERİNİ ÇAV BELLA İLE PAYLAŞTI

Tahliye olan öğrenciler Çağlayan Adliyesi önünde omuz omuza Çav Bella marşını söyledi. O anları Ahmet Şık sosyal medya hesabından paylaştı.

AVUKATLAR ALKIŞLARLA KARŞILADI

Tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen öğrencileri avukatlar alkışlarla karşıladı.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE AKADEMİSYENLERİNDEN FEYZİ ERÇİN: SİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ”

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden Feyzi Erçin, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen öğrencilerine “Sizi yalnız bırakmayacağız” diye seslendi.

ADLİYE ÖNÜNDE ÖĞRENCİLERE DESTEK

Boğaziçi Üniversitesi’nde 1 Şubat’ta gözaltına alınan 51 öğrenci Çağlayan Adliyesi’ne getirildi. Arkadaşları adliye önünde basın açıklamasında bulundu.

Boğaziçili öğrencilerin yaptığı açıklama şöyle:

1 Şubat Pazartesi günü 51 öğrenci okulumuz içinden gözaltına alındı. İki gün içinde bu sayı yaklaşık 350ye ulaştı. Bugün, gözaltına alınan arkadaşlarımız için Çağlayan Adliyesinin önündeyiz. Susmuyoruz, korkmuyoruz, vazgeçmiyoruz!

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum olarak atanması, yıllardır yaşadığımız olağanüstü hal uygulamalarının bir başka örneği olarak karşımıza çıktı.

Bugün hiçbir şekilde şiddet içermeyen eylemlerimize polis saldırıları gerçekleştiriliyor.
Güney Kapıya yürüyen 108 arkadaşımız “Aşağı Bak” denilerek, hiçbir gerekçe olmaksızın polis şiddetiyle gözaltına alındı.

Üniversitemize atanan kayyum tarafından açık cezaevine dönüştürülen okuldan dışarı çıkmamıza polis tarafından izin verilmedi, okulun içine kapatıldık.

Güney Meydan’da herhangi bir şiddet söz konusu olmadan, demokratik şekilde devam ettirdiğimiz eylemimize kayyumun okula soktuğu yüzlerce polis tarafından müdahale edildi, 51 arkadaşımız mukavemet göstermemelerine rağmen şiddete maruz bırakılarak gözaltına alındı.

Okulumuzda faaliyet yürüten LGBTİ+ çalışmaları kulübü, siyasi iktidarın desteği ile başlatılan hedef gösterme ve linç kampanyaları sonucunda kayyum melih bulu tarafından kapatıldı.
Öte yandan dün Kadıköy’de yapılması planlanan dayanışma eylemimize okuldan ulaşımımız engellendi, arkadaşlarımız otobüsten zorla indirilerek gözaltına alındı. Kadıköy’de ise yüzlerce kişi orantısız polis şiddetine maruz kaldı.

Üniversitemiz bu atamanın ilk gününden beri barikatlarla, TOMA’larla, Akreplerle, uzun namlulu silahlarla abluka altında. Bir aydır üniversitenin bütün bileşenleri bu hukuksuzluğa ve polis şiddetine karşı direngen dayanışmasını sürdürüyor. En başından beri taleplerimiz sadece üniversitemiz özelinde değil, bütün Türkiye’de eşitlikçi, demokratik, özgür ve özerk bir üniversite sistemine yönelik oldu. Tam da bu yüzden Türkiye’nin farklı yerlerinden atanmış kayyumlara ses çıkaran herkesle dayanışma içinde olabildik.

Bütün saldırılara, hedef göstermelere, zora ve zorbalığa karşın hep aynı şeyi söyledik: Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz! Üniversitemizin kapısına kelepçe vurulması, evlerimizin gece yarısı basılması, hukuksuz bir şekilde yapılan gözaltı ve tutuklamalar bizleri yıldırmadı ve yıldıramayacak. Ayrıştırma çabalarına ve kulüp kapatılmalarına rağmen burada yeniden bir aradayız. Asla boyun eğmeyeceğiz! Bizler, muktedirlerin hayalini dahi kuramayacakları haklı ve onurlu bir yerden sesleniyoruz. Bir kere daha taleplerimizi yineliyoruz:

  • Gözaltına alınan ve tutuklanan bütün arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır!
  • Üniversitemizi abluka altına alan polis ordusu geri çekilmelidir!
  • Başta Melih Bulu olmak üzere tüm kayyum rektörler derhal istifa etmelidir!
  • Rektörlük seçimleri üniversitelerin tüm bileşenlerinin katılımıyla yapılmalıdır!

Aşağı bakmayacağız! #BundanSonrasıBizde

NE OLMUŞTU?

Kampüs önündeki eylemde 159 kişi gözaltına alınmıştı. Bunlardan 108’i emniyetten serbest bırakılmıştı.

Gözaltına alınan 105 kişiden 76’sı serbest bırakıldı

Benzer Haberler