Adıyaman’da gözaltına alınan 10 tütün üreticisi tutuklandı

12 Temmuz 2021 Pazartesi

Adıyaman’da gözaltına alınan 10 tütün üreticisi tutuklandı

Adıyaman’da tütüne getirilen ‘yetki belgesi’ şartına karşı düzenlenen protesto eylemine katıldığı için gözaltına alınan 16 tütün üreticisinden 10’u sabaha karşı tutuklandı.

Adıyaman merkez ve Çelikhan ilçesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘yetki belgesi’ almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmayı yasaklanmasına karşı Adıyaman ve ilçelerinde düzenlenen protesto eylemlerine katılan 16 tütün üreticisi gözaltına alınmıştı.

Tütün üreticileri, polis ve jandarmadaki sorgulamalarının ardından adliyeye sevk edilmişti. Adıyaman Sulh Ceza Hakimliği tarafından sorgulanan bu kişilerden 10’u tutuklanırken, 6 kişi ise serbest bırakıldı.

Konuyla CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, sosyal medya hesabından şunları yazdı: “Adıyaman’da tütün ticaretine hapis cezası getiren yasanın yürürlüğe girmesine tepki gösteren, anayasal haklarını kullanan 10 tütün üreticisi anayasa ve kanuna aykırı olarak, keyfi bir kararla tutuklandılar. Yabancı çiftçiye ödül, yerli çiftçiye hapis. Bu mu sizin adaletiniz?” dedi.

NE OLMUŞTU?

Adıyaman, Malatya ve Bingöl’de geçtiğimiz hafta tütün üreticileri tarafından gerçekleştirilen protesto eylemlerine binlerce üretici katılmış, 1 Temmuz 2021’de yürürlüğe giren tütün ticaretini yasaklayan düzenlemenin iptalini istemişlerdi.

Tütün üreticilerinin evine baskın: En az 30 gözaltı

Benzer Haberler