Adil Öksüz’ün firarından yargılanan müdüre ödül gibi terfi…

18 Eylül 2019 Çarşamba

15 Temmuz darbe girişiminin kilit ismi olan Adil Öksüz’ün firar etmesinde adı geçen Emniye Şube Müdürü Alp Arslan, terfi ettirilerek Ankara Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. Arslan, yeni görevine ‘vekaleten’ atanırken, son olarak temmuz ayında terfi almıştı.

T24’ün haberine göre; Emniyet teşkilatındaki müdür ve amirlerin terfilerinin açıklanmasından sonra il emniyet müdürlüklerinde önümüzdeki terfi dönemine kadar görev alacak polis müdür ve amirlerinin makamları belirlenmeye başlandı. Bu çerçevede Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bugün yapılan yeni atamalarda çok tartışılacak bir görevlendirme yapıldığı ortaya çıktı.

Adil Öksüz’ün gözaltına alınması karşın daha sonra kayıplara karıştığının ortaya çıkmasıyla başlatılan soruşturmanın bir numaralı ismi
Yürürlüğe giren yeni görevlendirmeler kapsamında, FETÖ’nün TSK imamı Adil Öksüz’ün 15 Temmuz’daki darbe girişimi sonrasında kayıplara karışmasıyla ilgili Ankara’da devam eden davada sanık konumunda bulunan Ankara Emniyeti Şube Müdürü Alp Aslan, terfisi sonrasında Ankara Emniyet Müdür yardımcılığına getirildi.

Ankara Emniyeti İstihbarat Şube Müdür yardımcısıyken, TSK imamı Öksüz’ün Akıncı Üssü’nde yakalanıp gözaltına alınması karşın daha sonra kayıplara karıştığının ortaya çıkmasıyla başlatılan adli soruşturmanın bir numaralı ismi olan Aslan, hakkında devam eden dava sürecinde önce Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü yapıldı.

KOŞULLU TERFİ: HAKKINDAKİ DAVANIN OLUMLU SONUÇLANMASI ŞARTIYLA…

Aslan, yine bu süreçte geçen Temmuz’da toplanan Emniyet Genel Müdürlüğü Terfi Komisyonu’nda şimdiye kadar emniyet teşkilatında pek görülmemiş şeklinde “hakkındaki davanın olumlu sonuçlanması” koşuluyla bir üst rütbeye terfi ettirildi. Aslan, komisyon kararıyla şube müdürlüğü yaptığı 3. sınıf emniyet müdürüyken 2. sınıf emniyet müdürü yapıldı.

Emniyet içindeki 2019 tayin dönemiyle birlikte iller arasındaki yer değiştirmeler sonrasında Ankara Emniyet Müdürlüğü kadrosunda kalan Aslan, bugün Ankara Emniyet Müdür yardımcısı oldu.

Aslan, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ın yardımcısı konumuyla Organize Suçlarla Mücadele ile Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden sorumlu olacak. Her iki şube, halen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen ve FETÖ’nün TSK’daki uzantılarının ortaya çıkarıldığı ankesör soruşturmalarında görev alıyor.

Aslan, yeni görevine hakkında devam eden adli yargılama nedeniyle asaleten değil, vekâleten getirildi. Aslan, davadan beraat etmesi halinde görevine asaleten getirilecek.

Benzer Haberler